SNU 77

Zwolnienia składkowe świadczeń pracowniczych

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W opracowaniu prezentujemy zestawienie najpopularniejszych wyłączeń przychodów z podstawy wymiaru składek, które po spełnieniu dodatkowych warunków może zastosować każdy pracodawca.

ANU 258

Złamanie ręki w trakcie wykonywania umowy zlecenia w domu a wypadek przy pracy

Pytanie: 34-letni zleceniobiorca, wykonujący umowę zlecenia we własnym mieszkaniu, poślizgnął się i złamał rękę. Czy z tego tytułu, nasza firma będąca zleceniodawcą, powinna wypłacić mu świadczenia powypadkowe, czy też „normalny” zasiłek chorobowy?

Udział pracowników w wycieczce zakładowej a limit zwolnienia podatkowego

Pytanie: Spółka z o.o. corocznie organizuje 2–4 dniowe wyjazdy poza miejsce pracy dla pracowników w formie wycieczek turystyczno-krajoznawczych. Informacja o organizowanej wycieczce podawana jest do wiadomości wszystkim pracownikom w formie komunikatu na tablicy ogłoszeń, a udział jest dobrowolny. Koszt wycieczki finansujemy ze środków ZFŚS, przy czym część wydatków jest współfinansowana przez uczestników wycieczki w formie dopłaty własnej na rachunek ZFŚS. Przy ustalaniu wysokości dopłaty wnoszonej przez uczestnika spółka stosuje kryterium socjalne zgodnie z przepisami o ZFŚS (sytuacja życiowa, materialna i rodzinna). Dofinansowanie wycieczki ze środków ZFŚS dla osób uprawnionych nie stanowi dla nich przychodu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czy pracodawca powinien kwotę dofinansowania do wycieczki doliczyć do limitu zwolnienia PIT na świadczenia z ZFŚS, które w 2024 r. wynosi 1.000 zł?

ANU 257

Ubezpieczenia oraz składki na FP i FS za pracowników młodocianych

Pytanie: W przyszłym miesiącu szef chce zatrudnić dwoje pracowników młodocianych. Czy będą oni objęci ubezpieczeniami pracowniczymi na ogólnych zasadach, jakie kody powinniśmy podać w druku ZUS ZUA, od jakiej podstawy naliczać składki oraz czy odprowadzać za nich również składki na FP i FS?

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego po świadczeniu rehabilitacyjnym

Pytanie: Kilkanaście dni po powrocie ze świadczenia rehabilitacyjnego pracownik wystąpił o udzielenie urlopu ojcowskiego. Jak ustalić podstawę wymiaru  zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w czasie pobytu tej osoby na wspomnianym świadczeniu w firmie przeprowadzona była regulacja płac, która również ją objęła?

ANU 256

Potrącenie zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia obowiązek odprowadzenia składek na FP, FS i FGŚP

Pytanie: Na wniosek pracownika wypłaciliśmy mu zaliczkę na poczet wynagrodzenia za kolejny miesiąc, w związku z czym otrzyma on wówczas kwotę niższą od wynagrodzenia minimalnego. Co w tej sytuacji ze składkami na FP, FS i FGŚP za ten miesiąc?

SNU 76

Zasiłek macierzyński 2024

Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą, osobom, które pracują na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osobom, które z nimi współpracują, a także osobom świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej, osobom, które prowadzą pozarolniczą działalność, i osobom, które z nimi współpracują, osobom, które pracują odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, osobom, które odbywają służbę zastępczą, duchownym, osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie. Sprawdź zasady ubiegania się pracownika o świadczenie macierzyńskie w tym roku

ANU 255

Zmiana etatu a zajęcie komornicze pracownika

Pytanie: Pracownica została zatrudniona na podstawie umowy na okres próbny na 3 miesiące z wynagrodzeniem za pracę w wysokości 5.090 zł. W trakcie tych trzech miesięcy wpłynęło zajęcie komornicze. Przedłużyliśmy umowę o pracę na czas określony i zaproponowaliśmy pracownikowi ¾ etatu z wynagrodzeniem za pracę w wysokości 2.700 zł z uwagi na potrącenie komornicze. Jakie mogą być konsekwencji za zmianę etatu na niższy, jeśli wpłynęło zajęcie komornicze?

Zlecenie w ramach działalności gospodarczej z byłym zleceniodawcą a prawo do ulg składkowych

Pytanie: Przez 6 miesięcyosoba była zatrudniona na podstawie umowy zlecenia a kilka dni temu podpisała umowę z byłym zleceniodawcą i założyła działalność gospodarczą. Będzie wykonywała te same zadania, które miała powierzone w ramach umowy zlecenia. Czy młody przedsiębiorca może skorzystać ze wszystkich preferencji składek ZUS, skoro nie była to umowa o pracę, tylko umowa zlecenia? Co z ulgą na start i małym ZUS?

ANU 254

Zwrot składek ZUS od zleceniobiorcy

Pytanie: Zleceniobiorca składał w naszej firmie oświadczenia do umowy zlecenie niezgodne ze stanem faktycznym. Oświadczał, że jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu wykonywania innej umowy zlecenia, z której uzyskuję w skali miesiąca przychód stanowiący podstawę wymiaru składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Dlatego też z umowy zlecenia w naszej firmie zostały odprowadzone ze te miesiące tylko składki zdrowotne. Po złożeniu przez nas do ZUS wniosku o zbadanie prawidłowości wykazanych składek, ZUS przekazał nam informację o konieczności odprowadzenia od tych wypłat składek społecznych. Czy możemy żądać od zleceniobiorcy zwrotu składek leżących po jego stronie? Czy mamy obowiązek zapłacić składki do ZUS z odsetkami? Czy możemy żądać od zleceniobiorcy zwrotu kwoty odsetek od całości nieodprowadzonych składek, czy tylko tych, leżących po jego stronie? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna takiego żądania? Czy możemy potrącić za jego zgodą wspomniane kwoty z najbliższego wynagrodzenia? Czy to potrącenie wymaga zachowania kwoty wolnej, limitów potrąceń, jeśli będzie za jego zgodą?

Zatrudnianie osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne – nowe regulacje od 1 stycznia 2024 r.

Do końca 2023 roku podjęcie zatrudnienia przez osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne wiązało się z ryzykiem utraty prawa do tego świadczenia. Sytuacja uległa zmianie od 1 stycznia 2024 r. Poznaj szczegóły.

ANU 253

Zmiana etatu w trakcie zwolnienia lekarskiego – jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Na podstawie wypowiedzenia zmieniającego, z dniem 15 listopada pracownikowi zmieniony został obowiązujący go wymiar czasu pracy – z pełnego etatu na ¾ etatu. Natomiast 13 listopada osoba ta otrzymała zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 13 do 24 listopada. Mamy wątpliwości, czy prawidłowo ustaliliśmy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego z tego tytułu. Prosimy podpowiedź.

Zasiłek chorobowy dla pracownika – jak krok po kroku go naliczać

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi, niezdolnemu do pracy z powodu choroby, po wykorzystaniu przez niego 14 lub 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Może on przysługiwać zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i z wypadkowego. Sprawdź, analizując załączone tabele, jak krok po kroku obliczać wysokość świadczenia.

Zapewnienie okularów lub szkieł kontaktowych

Przypominamy, że aktualnie, jeżeli wynik badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykaże potrzebę ich stosowania podczas pracy pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary albo szkła kontaktowe.