Zmiana etatu w trakcie zwolnienia lekarskiego – jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Na podstawie wypowiedzenia zmieniającego, z dniem 15 listopada pracownikowi zmieniony został obowiązujący go wymiar czasu pracy – z pełnego etatu na ¾ etatu. Natomiast 13 listopada osoba ta otrzymała zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 13 do 24 listopada. Mamy wątpliwości, czy prawidłowo ustaliliśmy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego z tego tytułu. Prosimy podpowiedź.

Zasiłek chorobowy dla pracownika – jak krok po kroku go naliczać

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi, niezdolnemu do pracy z powodu choroby, po wykorzystaniu przez niego 14 lub 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Może on przysługiwać zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i z wypadkowego. Sprawdź, analizując załączone tabele, jak krok po kroku obliczać wysokość świadczenia.

Zapewnienie okularów lub szkieł kontaktowych

Przypominamy, że aktualnie, jeżeli wynik badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykaże potrzebę ich stosowania podczas pracy pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary albo szkła kontaktowe.

Urlop wychowawczy pracownika – jakie obowiązki ma pracodawca

Urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu zatrudnienia wlicza się również poprzednie okresy pracy. Z urlopu wychowawczego mogą skorzystać zarówno matka, jak i ojciec, jeżeli oboje są pracownikami. Okres urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Upewnij się, jak obecnie należy udzielać urlopu wychowawczego i jakie z tego tytułu obowiązki ciążą na pracodawcy.

Korekta podstawy świadczenia chorobowego po podwyżce między dwoma ZUS ZLA

Pytanie: W związku z tym, że między niezdolnościami do pracy mającymi miejsce w 2023 roku wystąpiła przerwa wynosząca dwa miesiące, nie ustalaliśmy ponownie podstawy wymiaru drugiego ze świadczeń chorobowych. Aktualnie kontrola ZUS nam to podważyła. Jak skorygować ten błąd, jeżeli między wspomnianymi zwolnieniami pracownik otrzymał podwyżkę wynagrodzeń?

Kiedy mikroprzedsiębiorca nie prowadzi PPK

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Oznacza to, że taki podmiot nie zawiera umowy o zarządzanie. W przypadku podmiotów nieposiadających statusu mikroprzedsiębiorcy złożenie przez wszystkie osoby zatrudnione deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK.

Jak ustalić podstawę składek za miesiąc, w którym pracownik rozchorował się po pobraniu wynagrodzenia

Pytanie: Po otrzymaniu pełnej wypłaty oraz pełnego ryczałtu na jazdy lokalne pracownik stał się niezdolny do pracy, nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jak w takiej sytuacji ustalić podstawę wymiaru składek za wspomniany miesiąc?

Jak rozliczyć w firmie samochody elektryczne

Na popularność pojazdów elektrycznych wpływa rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, które coraz większą wagę przywiązuje do dbałości o środowisko naturalne. To zaś przekłada się na jakość życia i zdrowia funkcjonujących w nim ludzi. Samochody elektryczne nie emitują bowiem spalin, co przyczynia się do zmniejszenia poziomu emisji dwutlenku węgla i szkodliwych gazów do atmosfery. Ponadto za tego rodzaju pojazdami przemawiają również względy ekonomiczne. Koszty ich ładowania są bowiem niższe od kosztów benzyny czy oleju napędowego. Sprawdź, jak je zatem rozliczyć wobec fiskusa.

Jak prawidłowo ustalać w 2024 roku wynagrodzenie za wykonanie zlecenia

Pytanie: Jesteśmy nową firmą, która w tym roku po raz pierwszy będzie zatrudniać osoby na podstawie umowy zlecenia. Prosimy o informację w jaki sposób powinniśmy naliczać wynagrodzenie za wykonaną pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.