Złamanie ręki w trakcie wykonywania umowy zlecenia w domu a wypadek przy pracy

Pytanie: 34-letni zleceniobiorca, wykonujący umowę zlecenia we własnym mieszkaniu, poślizgnął się i złamał rękę. Czy z tego tytułu, nasza firma będąca zleceniodawcą, powinna wypłacić mu świadczenia powypadkowe, czy też „normalny” zasiłek chorobowy?

Udział pracowników w wycieczce zakładowej a limit zwolnienia podatkowego

Pytanie: Spółka z o.o. corocznie organizuje 2–4 dniowe wyjazdy poza miejsce pracy dla pracowników w formie wycieczek turystyczno-krajoznawczych. Informacja o organizowanej wycieczce podawana jest do wiadomości wszystkim pracownikom w formie komunikatu na tablicy ogłoszeń, a udział jest dobrowolny. Koszt wycieczki finansujemy ze środków ZFŚS, przy czym część wydatków jest współfinansowana przez uczestników wycieczki w formie dopłaty własnej na rachunek ZFŚS. Przy ustalaniu wysokości dopłaty wnoszonej przez uczestnika spółka stosuje kryterium socjalne zgodnie z przepisami o ZFŚS (sytuacja życiowa, materialna i rodzinna). Dofinansowanie wycieczki ze środków ZFŚS dla osób uprawnionych nie stanowi dla nich przychodu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czy pracodawca powinien kwotę dofinansowania do wycieczki doliczyć do limitu zwolnienia PIT na świadczenia z ZFŚS, które w 2024 r. wynosi 1.000 zł?

Sprawdzenie niekaralności przed zatrudnieniem w szkole w administracji

Pytanie: Czy od 15 lutego 2024 r. każdy pracownik zatrudniany w szkole w administracji lub obsłudze musi mieć zaświadczenie o niekaralności z KRK i ,,czy musi być sprawdzony w Rejestrze Przestępców na tle Seksualnym”? Czy zatrudniając intendenta, dozorcę, sprzątaczkę, księgową czy kucharkę muszę mieć zaświadczenie z KRK i Rejestru? Czy pomoc nauczyciela też tak bo jest to osoba, która ma kontakt z dziećmi a pozostałe?

Rozpoczęcie urlopu wychowawczego w trakcie miesiąca w raportach imiennych

Rozpoczęcie przez pracownika urlopu wychowawczego w trakcie miesiąca nakłada na pracodawcę obowiązek przeliczenia podstaw wymiaru składek za ten miesiąc, zarówno ze stosunku pracy, jak i z tytułu wspomnianego urlopu. Musi on także przygotować i złożyć dwa zestawy dokumentów rozliczeniowych, wypełniając je w odpowiedni sposób. W praktyce często występuje sytuacja, że pracownik korzysta z urlopu wychowawczego bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub w jednym miesiącu pobiera zasiłek macierzyński, korzysta z urlopu wypoczynkowego i rozpoczyna urlop wychowawczy. Nakłada to na pracodawców, jako płatników składek,  dodatkowe obowiązki. Sprawdź, jakie.

Czy zagraniczne studia zleceniobiorcy zwalniają ze składek

Pytanie: Czy osoba poniżej 26 roku życia, będąca studentem uczelni zagranicznej (w Ukrainie) i posiadająca zaświadczenie o byciu studentem tej uczelni, jest w Polsce traktowana jako student i czy nie podlega składkom ZUS z tytułu zawartej umowy zlecenia?

Brak dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego a choroba przedsiębiorcy

Pytanie: Jako biuro rachunkowe rozliczamy składki na ZUS za osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jeden z naszych klientów jest obecnie chory i przebywa w szpitalu. Z działalności gospodarczej nie przystąpił on do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast działalność jest prowadzona przez zatrudnionych pracowników i zleceniobiorców. Czy za przedsiębiorcę trzeba opłacać składki za okres, gdy przebywa w szpitalu i żadnych prac związanych z działalnością nie wykonuje? Czy w trakcie przebywania w szpitalu może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Umowy cywilnoprawne i samozatrudnienie a staż pracy

Resort pracy zapowiada zmiany dotyczące możliwości wliczania do stażu pracy przepracowanego czasu w ramach umów cywilnoprawnych lub jednoosobowej działalności gospodarczej.

Umowa zlecenia studenta a normy czasu pracy

Przepisy Kodeksu cywilnego nie zawierają regulacji dotyczących czasu pracy zleceniobiorców. O tym jak długo będą oni wykonywać pracę decydują strony umowy zlecenia. Czy wobec tego studenci powinni pracować 30 godzin tygodniowo, czy mogą pracować 50 godzin tygodniowo? Koniecznie przeczytaj.