Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych

Zapis na bezpłatny e-letter

 

SKŁADKI ZUS

Jak wyliczyć podstawę wymiaru składek i nie popełnić błędu?
I to w każdej, nawet najbardziej nietypowej sytuacji, jaka może
zaistnieć w Twojej firmie?

Poświęć co miesiąc 20 minut, a pozbędziesz się wszystkich wątpliwości, unikniesz błędów w naliczaniu składek i poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania:

 • Jakie są wyjątki w sposobie zaokrąglania składek?
 • Jak ustalić podstawę wymiaru za niepełny miesiąc?
 • W jakiej sytuacji ZUS zwraca nadpłacone składki ubezpieczonemu?
 • Jakie są nowe obowiązki płatników związane ze składką na FEP?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Ci wybitni eksperci z wieloletnią praktyką zawodową – pracownicy Centrali ZUS. Możesz być pewien, że ich interpretacje są zgodne z obowiązującym prawem i że stosując je, nie popełnisz błędu.

Tak, chcę zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi naliczania składek ZUS i otrzymać prezent

Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku!

Wiem, że cenisz swój czas.

Ile czasu zajmuje Ci śledzenie zmian w przepisach o ubezpieczeniach społecznych? Jak radzisz sobie, gdy nie jesteś pewien interpretacji – pytasz znajomych o radę, wertujesz prasę czy dzwonisz do ZUS z pytaniem jakie są wyjątki w sposobie rozliczania i zaokrąglania składek

Czy chciałbyś raz na zawsze porzucić te wszystkie czasochłonne czynności?

Jest coś, co na pewno Ci pomoże

Zanim jednak zdradzę Ci, co to takiego, podzielę się z Tobą jednym spostrzeżeniem.

Moje dwie koleżanki zajmują się rozliczeniami wynagrodzeń. Od 8 lat pracują w tych samych firmach, zbliżonych do siebie wielkością, i właściwie można powiedzieć mają ten sam zakres obowiązków. Wydawałoby się zatem, że w pracy będą radzić sobie tak samo...

Niezupełnie.

Anka ma jej zawsze za dużo i na wczoraj, mimo że uważa się za osobę zorganizowaną. "To stresujące. Wychodzą nowe przepisy, a ja nie wiem, jak je interpretować. Interpretacji nie ma lub jeśli są, to sprzeczne - i dochodzę do tego po kilku godzinach poszukiwania. Ręce opadają. Nie jestem pewna, jak postępować, a czas ucieka .

Ewa daje sobie radę o wiele lepiej. Nie robi zaległości. Nie zabiera pracy do domu nawet wtedy, gdy wchodzą w życie nowe przepisy i trzeba je sobie przyswoić. Nadąża ze wszystkim, a na dodatek oprócz swojego etatu prowadzi jeszcze rozliczenia dla firm na umowę o dzieło.

Kiedyś po prostu marnowałam czas. Ślęczałam nad ustawami, nie rozumiejąc wszystkiego, przeglądałam gazety i opasłe tomy poradników, przeszukiwałam Internet i porównywałam, co się na ten temat pisze, bo trudno było mi zawierzyć tylko jednemu źródłu. Teraz jest inaczej.

Jestem na bieżąco mimo częstych zmian. Wiem, jak je interpretować

Nic mnie nie zaskoczy. I nareszcie mam czas dla siebie - zapoznanie się z tym, co ważne, zajmuje mi teraz niecałe pół godziny w miesiącu - podkreśla Ewa.

Co tak naprawdę różni te dwie kobiety?

Skończyły tę samą szkołę, obie tak samo ambitnie i z zaangażowaniem podchodzą do swoich zadań, ale jedna nie zawsze potrafi sprostać codziennym obowiązkom, podczas gdy druga świetnie daje sobie radę. Co decyduje, że dla jednej prowadzenie rozliczeń to pestka, a dla drugiej - udręka?

Podpowiem Ci chętnie, ponieważ to coś może pomóc i Tobie.

To "Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych
- nowy newsletter poświęcony rozliczeniom z ZUS.

Biuletyn "Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych

Ukazuje się raz w miesiącu (12-16 numerów w roku), ale w małym stopniu przypomina inne specjalistyczne periodyki.

Znajdziesz w nim nie tylko informacje, ale także podpowiedzi, jak te informacje wykorzystać, i to zdecydowanie różni go od codziennych mediów. Kiedy prasa przestaje już pisać o danej zmianie, w newsletterze dalej pojawia się ten temat - nowa interpretacja, wyjaśnienia, których nie było, gdy zmiana wchodziła w życie. Jest jeszcze jedna ważna kwestia - czytasz tylko o tym, co się zmieniło.

"Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych wyróżnia także krótka, syntetyczna forma. Na 12 stronach przeczytasz około 20 artykułów, a w nich nowości zmiany w prawie, porady, jak te zmiany stosować w praktyce oraz opisy skomplikowanych, najbardziej problematycznych przypadków.

To znajdziesz w artykułach:

 • praktyczne, z życia wzięte przykłady,
 • jednoznaczne rozwiązania, jak postępować w danej sytuacji – bez dywagacji prawniczych,
 • pytania Czytelników i odpowiedzi podpisane przez autorów, co gwarantuje wiarygodność podanych rozwiązań,
 • podstawy prawne, przydatne, gdybyś chciał powołać się na nie w czasie kontroli.

Przekonaj się sam – zapoznaj się z udzielanymi na łamach newslettera poradami:

 • Umowa o dzieło na urlopie wychowawczym – co ze składkami ZUS?
  Członek zarządu naszej spółki, zatrudniony w niej na podstawie umowy o pracę, aktualnie przebywa na urlopie wychowawczym i wykonuje w spółce czynności na podstawie umowy o dzieło. Czy od wynagrodzenia wypłaconego w ramach takiej umowy powinny być odprowadzone składki ZUS, biorąc pod uwagę fakt, że osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym? Więcej
 • Umowa o dzieło na urlopie wychowawczym – co ze składkami ZUS?

  Członek zarządu naszej spółki, zatrudniony w niej na podstawie umowy o pracę, aktualnie przebywa na urlopie wychowawczym i wykonuje w spółce czynności na podstawie umowy o dzieło. Czy od wynagrodzenia wypłaconego w ramach takiej umowy powinny być odprowadzone składki ZUS, biorąc pod uwagę fakt, że osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?

  księgowa z Sanoka

  Zawarcie umowy o dzieło z pracownikiem, któremu został udzielony urlop wychowawczy, nie powoduje obowiązku naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

  Przypominamy, że zasadą jest, iż umowa o dzieło nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych. Jednakże zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, za pracownika, w rozumieniu tej ustawy, oprócz pracownika sensu stricte, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca, który zawarł ze swoim pracownikiem umowę o dzieło, zobowiązany jest do naliczenia i odprowadzenia od tej umowy składek na ubezpieczenia społeczne. Powyższe jest konsekwencją obowiązywania w ustawie systemowej szerszej, aniżeli wynikającej z kodeksu pracy, definicji pracownika.

  Od powyższej zasady występują jednak wyjątki, zaś jeden z nich dotyczy pracowników przebywających na urlopach wychowawczych. W czasie urlopu wychowawczego stosunek pracy istnieje nadal, jednakże wzajemne prawa i obowiązki stron wynikające z łączącego strony stosunku pracy ulegają zawieszeniu. Pracownik bowiem nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy, a pracodawca za ten okres nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia. Przejawia się to również w tym, że urlop wychowawczy jest odrębnym od stosunku pracy tytułem do ubezpieczeń.

  W konsekwencji w zakresie ubezpieczeń społecznych w okresie urlopu wychowawczego pracownik nie legitymuje się statusem „własnego pracownika”, co oznacza, że od umowy o dzieło zawartej z  pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym nie powinny być naliczane i odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji i na ubezpieczenie zdrowotne.

  Podstawa prawna:

  § art.6, art.8 ust.2a, art.9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz.1585 ze zm.).

  Renata Zawiślak
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia – skutki składkowe i dokumentacyjne
  Pracodawca ze względu na trudności finansowe nie wypłacił we wrześniu wynagrodzenia.
  Zrobi to dopiero w październiku, razem z wynagrodzeniem za październik. Czy w takiej sytuacji składki za wrzesień zostaną przekazane na rachunek w OFE?
  Więcej
 • Opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia – skutki składkowe i dokumentacyjne

  Pracodawca ze względu na trudności finansowe nie wypłacił we wrześniu wynagrodzenia.
  Zrobi to dopiero w październiku, razem z wynagrodzeniem za październik. Czy w takiej sytuacji składki za wrzesień zostaną przekazane na rachunek w OFE?

  specjalista ds. kadr i płac z Ostrołęki

  Składki do OFE przekazywane są wówczas, gdy płatnik składek (pracodawca) zapłaci należne składki do ZUS.

  Jeśli we wrześniu pracownik nie otrzymał wynagrodzenia, pracodawca przekazuje za niego „zerowy” imienny raport miesięczny ZUS RCA oraz nie opłaca składek. W konsekwencji za wrzesień składka do OFE nie zostanie przekazana. Jeśli wynagrodzenie za wrzesień zostanie wypłacone w październiku razem z wynagrodzeniem za październik, wówczas obie kwoty (łącznie) pracodawca zobowiązany jest wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA oraz obliczyć od nich należne składki. Musi także opłacić składki. Jeśli to zrobi, to zostaną również przekazane na rachunek w OFE.

  Podstawa prawna:

  §ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),

  §rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego(…)- Dz.U. nr 186, poz. 1444.

  Monika Karczewska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno – rentowe a składka wypadkowa
  Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która złożyła wniosek o objęcie jej dobrowolnymi ubezpieczeniami społecznymi. Czy w takim przypadku jako płatnik mamy opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe za zleceniobiorcę? Więcej
 • Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno – rentowe a składka wypadkowa

  Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która złożyła wniosek o objęcie jej dobrowolnymi ubezpieczeniami społecznymi. Czy w takim przypadku jako płatnik mamy opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe za zleceniobiorcę?

  specjalista ds. płac z Mławy

  Tak. Opłacanie składki wypadkowej będzie w tym przypadku obowiązkowe.

  Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Ustawodawca nie ogranicza obowiązku opłacania składki wypadkowej tylko za osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalno-rentowym obowiązkowo. Charakter tych ubezpieczeń - obowiązkowy bądź dobrowolny, nie ma tu znaczenia.

  Jeżeli zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dobrowolnie, to obowiązkowe jest ubezpieczenie wypadkowe oraz zdrowotne. Nie można natomiast skorzystać z ubezpieczenia chorobowego.

  Podstawa prawna:

  § art.12 ust.1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz.1585 ze zm.).

  Izabela Nowacka
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Absolwent szkoły średniej podejmuje studia – co z ubezpieczeniem zdrowotnym?
  Kilka miesięcy temu nasz pracownik zgłosił swego syna, ucznia szkoły średniej do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Aktualnie syn pracownika jest absolwentem LO, a od października rozpoczyna studia wyższe. Jak w tej sytuacji przedstawia się jego ubezpieczenie zdrowotne? Więcej
 • Absolwent szkoły średniej podejmuje studia – co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

  Kilka miesięcy temu nasz pracownik zgłosił swego syna, ucznia szkoły średniej do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Aktualnie syn pracownika jest absolwentem LO, a od października rozpoczyna studia wyższe. Jak w tej sytuacji przedstawia się jego ubezpieczenie zdrowotne?

  księgowa z Gdańska

  Jeżeli dziecko pracownika podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny i jest absolwentem szkoły średniej oraz będzie kontynuowało naukę jako student, to nadal pozostaje w ubezpieczeniu jako członek rodziny.

  Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (np. pracownik) ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny, którzy uzyskują po zgłoszeniu prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

  Status członka rodziny osoby ubezpieczonej zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego m.in. uczniów, studentów niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

  Członkami rodziny są następujące osoby:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym

  W przypadku gdy członek rodziny spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako uczeń lub student, to powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.

  Podstawa prawna:

  §art.67 ust.3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz.1027 ze zm.).

  Izabela Nowacka
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Wznowienie działalności gospodarczej – czy można płacić preferencyjne składki?
  Od stycznia 2010 r. przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i opłaca składki ubezpieczeniowe od obniżonej podstawy wymiaru (30% minimalnego wynagrodzenia).Od 1 stycznia 2011 r. działalność zawiesił, a obecnie zamierza ją wznowić. Czy w tej sytuacji będzie mógł opłaca preferencyjne składki? Więcej
 • Wznowienie działalności gospodarczej – czy można płacić preferencyjne składki?

  Od stycznia 2010 r. przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i opłaca składki ubezpieczeniowe od obniżonej podstawy wymiaru (30% minimalnego wynagrodzenia).Od 1 stycznia 2011 r. działalność zawiesił, a obecnie zamierza ją wznowić. Czy w tej sytuacji będzie mógł opłaca preferencyjne składki?

  księgowa z Siemiatycz

  W tym przypadku przedsiębiorca nie może opłacać składek w preferencyjnej wysokości, ponieważ minął już okres 24 miesięcy.

  Okres 24 miesięcy oblicza się niezależnie od tego, czy działalność jest zawieszona, czy też nie, ponieważ w przepisach mówi się o „miesiącach kalendarzowych”, a nie o „24 pierwszych miesiącach wykonywania działalności”.

  Podstawa prawna:

  §art.18a ust.1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz.1585 ze zm.).

  Adam Lipiński
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Prowadzący działalność nabywa prawo do emerytury – z jaką datą należy go przerejestrować w ZUS?
  Z jaką datą mam wyrejestrować, a raczej przerejestrować osobę 65 – letnią przechodzącą na emeryturę, która w dalszym ciągu będzie prowadzić działalność pozarolniczą, ale nie otrzymała jeszcze decyzji o przyznaniu świadczenia? Więcej
 • Prowadzący działalność nabywa prawo do emerytury – z jaką datą należy go przerejestrować w ZUS?

  Z jaką datą mam wyrejestrować, a raczej przerejestrować osobę 65 – letnią przechodzącą na emeryturę, która w dalszym ciągu będzie prowadzić działalność pozarolniczą, ale nie otrzymała jeszcze decyzji o przyznaniu świadczenia?

  księgowa z Wyszkowa

  W tym przypadku należy poczekać na decyzję o przyznaniu świadczenia.

  Osoba prowadząca działalność gospodarczą z działalności obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolne z działalności jest dla niej ubezpieczenie chorobowe. Sytuacja ulega zmianie, gdy osoba ta uzyskuje prawo do emerytury. Wówczas od dnia nabycia prawa do tego świadczenia ubezpieczenia społeczne z działalności są dobrowolne, a obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne.

  Podstawa prawna:

  §art. 9 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

  Michał Jarosik
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Pracownik w sanatorium a ZUS RSA
  Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od kwietnia br. i po 33 dniach wypłata została przekazana do ZUS (liczba pracowników poniżej 20 osób). Zwolnienie lekarskie ma do 12 czerwca 2012r. Od 12 czerwca 2012 r. został skierowany do sanatorium. Co należy zaznaczyć w deklaracji ZUS RSA w pozycji kod świadczenia/przerwy, gdy pracownik przebywa w sanatorium od 12 czerwca 2012 r.? Więcej
 • Pracownik w sanatorium a ZUS RSA

  Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od kwietnia br. i po 33 dniach wypłata została przekazana do ZUS (liczba pracowników poniżej 20 osób). Zwolnienie lekarskie ma do 12 czerwca 2012r. Od 12 czerwca 2012 r. został skierowany do sanatorium. Co należy zaznaczyć w deklaracji ZUS RSA w pozycji kod świadczenia/przerwy, gdy pracownik przebywa w sanatorium od 12 czerwca 2012 r.?

  specjalista ds. kadr i płac z Węgrowa

  W tej konkretnej sytuacji istotne jest, czy za okres pobytu w sanatorium pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie.

  Jeśli pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie, to w raporcie ZUS RSA należy wykazać jego okres z kodem świadczenia/przerwy 313 – zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego (bez wypełniania kwoty i liczby dni zasiłkowych, ponieważ zasiłek chorobowy wypłaci ZUS). Jeśli na okres pobytu w sanatorium pracownikowi zostanie udzielony urlop bezpłatny, do raporcie ZUS RSA należy wykazać jego okres z kodem świadczenia/przerwy 111 – urlop bezpłatny.
  Natomiast w przypadku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego – składki od wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy należy rozliczyć w raporcie ZUS RCA.

  Podstawa prawna:

  §rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444 ze zm.).

  Ewa Suchecka
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Powrót pracownika – ojca z urlopu macierzyńskiego a zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy
  Czy 36-miesięcznym zwolnieniem z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy jest objęty pracodawca zatrudniający pracownika-ojca przebywającego na urlopie macierzyńskim, przerwanym po 14 tygodniach przez matkę? Dotyczy to powrotu po urlopie macierzyńskim po dniu 1 stycznia 2009 r. Więcej
 • Powrót pracownika – ojca z urlopu macierzyńskiego a zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy

  Czy 36-miesięcznym zwolnieniem z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy jest objęty pracodawca zatrudniający pracownika-ojca przebywającego na urlopie macierzyńskim, przerwanym po 14 tygodniach przez matkę? Dotyczy to powrotu po urlopie macierzyńskim po dniu 1 stycznia 2009 r.

  księgowa z Gdyni

  Tak, pod warunkiem jednak, że ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy nie korzysta już pracodawca matki dziecka.

  Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

  Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

  Zwolnienie przysługuje więc także pracodawcy pracownika w przypadku powrotu z urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka, z którego to urlopu korzystał on w części niewykorzystanej przez matkę (art. 180 § 5 k.p.).

  Zgodnie jednak z interpretacją ZUS w sytuacji, gdy z urlopów na to samo dziecko korzystają oboje rodzice, uprawnienie do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy będzie przysługiwało wyłącznie jednemu pracodawcy. Prawo do takiego zwolnienia nabywa ten pracodawca, który pierwszy udzielił pracownikowi jednego z tych urlopów i nadal kontynuuje jego zatrudnienie.

  Podstawa prawna:

  art. 180 § 5 z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn: Dz.U. z 1998, nr 21, poz. 94 ze zm.),

  art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

  Maria Małecka
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Utrata statusu zakładu pracy chronionej a składki od udzielanej pomocy indywidualnej pracownikom niepełnosprawnym
  Płatnik do końca czerwca 2011 r. miał status zakładu pracy chronionej, od 1 lipca 2011 r. utracił go, ale na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zachował zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Od wartości udzielanej pomocy indywidualnej pracownikom niepełnosprawnym, po utracie statusu ZPCH nie były naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Czy takie postępowanie było prawidłowe? Więcej
 • Utrata statusu zakładu pracy chronionej a składki od udzielanej pomocy indywidualnej pracownikom niepełnosprawnym

  Płatnik do końca czerwca 2011 r. miał status zakładu pracy chronionej, od 1 lipca 2011 r. utracił go, ale na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zachował zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Od wartości udzielanej pomocy indywidualnej pracownikom niepełnosprawnym, po utracie statusu ZPCH nie były naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Czy takie postępowanie było prawidłowe?

  księgowa z Kalisza

  Nie, postępowanie nie było właściwe.

  Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W podstawie wymiaru nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków. Nie stanowią jej również przychody wymienione w rozporządzeniu składkowym.

  Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 23 rozporządzenia składkowego z podstawy wymiaru składek wyłączone zostały środki otrzymywane w zakładach pracy chronionej i zakładach aktywności zawodowej na rehabilitację zawodową, społeczną oraz leczniczą osób niepełnosprawnych, na podstawie odrębnych przepisów, z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych albo zakładowego funduszu aktywności, z wyłączeniem wynagrodzeń finansowanych ze środków tych funduszy.

  Wobec tego środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, gdy pracodawca ma status:

  • zakładu pracy chronionej lub
  • zakładu aktywizacji zawodowej.

  Niezbędna korekta dokumentów

  W sytuacji, gdy pracodawca traci status zakładu pracy chronionej, świadczenia, które wypłaca osobom niepełnosprawnym po utracie tego statusu, nie są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym takie świadczenia płatnik powinien uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i w konsekwencji ubezpieczenie zdrowotne. Gdy po 30 czerwca 2011 r. płatnik finansował pracownikom świadczenia z tego funduszu, wartości tych świadczeń powinien uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników. Jeżeli tego nie robił, musi złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych i opłacić składki wraz z odsetkami za zwłokę.

  Podstawa prawna:

  §ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

  §ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

  Maria Lipińska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Składki na FP za ćwierćetatowca na urlopie wychowawczym
  Pracownica na urlopie wychowawczym podjęła w naszym Ośrodku pracę na 1/4 etatu. Czy w tym wypadku pracodawca jest zwolniony czy ma obowiązek odprowadzenia składki na Fundusz Pracy? Więcej
 • Składki na FP za ćwierćetatowca na urlopie wychowawczym

  Pracownica na urlopie wychowawczym podjęła w naszym Ośrodku pracę na 1/4 etatu. Czy w tym wypadku pracodawca jest zwolniony czy ma obowiązek odprowadzenia składki na Fundusz Pracy?

  księgowa z Radzymina

  Pytania wymaga szerszego wyjaśnienia.

  Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne.

  Składek na Fundusz Pracy nie opłacają pracodawcy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

  Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcy tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, którzy wrócili po urlopie, jaki został im udzielony przez tego pracodawcę. W przedstawionym przypadku mowa o pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym.

  Składki na Fundusz Pracy opłaca pracodawca w przypadku gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek do 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie ( w 2012 r. – 1500 zł) i bez znaczenia jest wielkość etatu.

  Jeżeli pracownica otrzymuje wynagrodzenie za prace mniejsze niż 1500 zł pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy.

  Jeżeli natomiast ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z więcej niż jednego tytułu, to obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje z każdego z tych tytułów wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

  Podstawa prawna:

  §ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

  §ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

  Maria Lipińska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Jak poprawnie zawiadomić ZUS o zmianie rachunku bankowego?
  W jednostce budżetowej nastąpiła zmiana rachunków bankowych. Zlikwidowano konta dotychczasowe i otwarto nowe. Jakie dokumenty należy wysłać do ZUS w takiej sytuacji? Więcej
 • Jak poprawnie zawiadomić ZUS o zmianie rachunku bankowego?

  W jednostce budżetowej nastąpiła zmiana rachunków bankowych. Zlikwidowano konta dotychczasowe i otwarto nowe. Jakie dokumenty należy wysłać do ZUS w takiej sytuacji?

  księgowa z Łodzi

  W celu zawiadomienia o nowym rachunku bankowym oraz o zamknięciu dotychczasowego rachunku należy wypełnić formularz ZUS ZBA.

  Zgodnie z przepisami ustawy systemowej płatnik składek w zgłoszeniu podaje wykaz rachunków bankowych. W przypadku gdy płatnik składek posiada więcej niż jeden rachunek bankowy, wypełnia formularz ZUS ZBA, który stanowi załącznik do formularza ZUS ZPA.

  W bloku III formularza ZUS ZBA (Informacja o rachunku bankowym płatnika składek) w  polu 01 – należy wpisać:
  1 – w przypadku zgłaszania nowego rachunku bankowego,
  2 – w razie zamknięcia wcześniej zgłoszonego rachunku bankowego.
  Natomiast w polu 02 trzeba wpisać numer rachunku bankowego płatnika, który stanowi ciąg cyfr bez żadnych przerw i znaków.

  Podstawa prawna:

  §art. 43 ust. 4 i 5, art.44 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),

  §rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,

  imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444).

  Joanna Goliniewska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Dwie umowy zlecenia zawarte z tą samą osobą - dwa raporty z dwoma kodami tytułu ubezpieczenia
  Podpisaliśmy dwie umowy zlecenia z tą samą osobą. Pierwszą umowę zawarliśmy do 30 kwietnia 2012 r., a wynagrodzenie z tego tytułu zleceniobiorca otrzymał 7 maja 2012 r. Drugą umowę – w okresie zawarliśmy od 14 do 31 maja br.. Wynagrodzenie z tytułu drugiej umowy zleceniobiorca otrzyma w czerwcu. Z jakim kodem w raporcie ZUS RCA za maj powinniśmy wykazać tę osobę: 04 11 czy 30 00? Więcej
 • Dwie umowy zlecenia zawarte z tą samą osobą - dwa raporty z dwoma kodami tytułu ubezpieczenia

  Podpisaliśmy dwie umowy zlecenia z tą samą osobą. Pierwszą umowę zawarliśmy do 30 kwietnia 2012 r., a wynagrodzenie z tego tytułu zleceniobiorca otrzymał 7 maja 2012 r. Drugą umowę – w okresie zawarliśmy od 14 do 31 maja br.. Wynagrodzenie z tytułu drugiej umowy zleceniobiorca otrzyma w czerwcu. Z jakim kodem w raporcie ZUS RCA za maj powinniśmy wykazać tę osobę: 04 11 czy 30 00?

  księgowa z Rawicza

  Za maj 2012 r. należy wykazać tę osobę w dwóch raportach. W imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX trzeba wykazać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od kwoty przychodu wypłaconego po ustaniu tytułu ubezpieczenia z dniem 30 kwietnia 2012 r. Natomiast w imiennym raporcie miesięcznym z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 XX należy wykazać zerową podstawę wymiaru i zerowe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu umowy zlecenia trwającej w maju.

  Wyjaśnijmy, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu umowy zlecenia – jeżeli w umowie zlecenia odpłatność za jej wykonywanie określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie (jeżeli odpłatność prowizyjna została określona w umowie zawartej od 14 stycznia 2000 r.),kwota deklarowana nie niższa od minimalnego wynagrodzenia – jeżeli w umowie zlecenia odpłatność za jej wykonywanie określono inaczej niż podano wyżej.

  Tak więc w przypadku gdy w umowie zlecenia odpłatność za jej wykonanie została określona miesięcznie – kwotowo, podstawę wymiaru składek dla zleceniobiorcy stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wykonywania tej umowy.

  W podstawie wymiaru składek uwzględnia się te wszystkie wypłaty, które w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są przychodem, niezależnie od zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego. Podstawą wymiaru składek są więc wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

  Dla każdego ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód, płatnik składek w imiennym raporcie miesięcznym sporządzonym za tego ubezpieczonego oraz w deklaracji rozliczeniowej powinien uwzględnić należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego dotyczą raport i deklaracja.

  Każda osoba objęta ubezpieczeniami społecznymi i/lub ubezpieczeniem zdrowotnym po ustaniu tytułu do tych ubezpieczeń podlega wyrejestrowaniu na formularzu ZUS ZWUA w ciągu 7 dni od zaistnienia tego faktu. W sytuacji gdy w miesiącu następującym po miesiącu, w którym ustało zatrudnienie, i po dokonaniu wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA byłemu zleceniobiorcy zostanie wypłacony składnik stanowiący podstawę wymiaru składek z tytułu tego ubezpieczenia, za osobę tę powinien zostać złożony imienny raport miesięczny z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX.

  Tak więc po wyrejestrowaniu zleceniobiorcy od 1 maja, w maju wypłacone zostało mu wynagrodzenie z tytułu zakończenia pierwszej umowy zlecenia i w raporcie za maj powinno zostać ono rozliczone z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX. Natomiast brak w maju 2012 r. dla zleceniobiorcy wypłaty, która stanowiłaby podstawę wymiaru składek z tytułu umowy zawartej 14 maja 2012 r., nie zwalnia płatnika składek od obowiązku złożenia imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA za tę osobę. W raporcie z kodem tytułu 04 11 XX, za zleceniobiorcę, który nie otrzymał w maju wynagrodzenia za umowę wykonywaną w tym miesiącu, w polach dotyczących podstaw wymiaru składek oraz ich wysokości na poszczególne rodzaje ubezpieczenia powinno być wpisane „0,00”.

  Podstawa prawna:

  §art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),

  §§ 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 78, poz. 465).

  Joanna Goliniewska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Pracownik zatrudniony na 1/8 etatu z wynagrodzeniem 175 zł – czy należy odprowadzić składki na FP i FGŚP
  Zatrudniamy osobę na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/8 etatu. Kwota 175 zł jest w tym przypadku podstawą składki emerytalnej i rentowej. Czy od wskazanej kwoty naliczamy i odprowadzamy również składki na Fundusz Pracy i FGŚP? Więcej
 • Pracownik zatrudniony na 1/8 etatu z wynagrodzeniem 175 zł – czy należy odprowadzić składki na FP i FGŚP

  Zatrudniamy osobę na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/8 etatu. Kwota 175 zł jest w tym przypadku podstawą składki emerytalnej i rentowej. Czy od wskazanej kwoty naliczamy i odprowadzamy również składki na Fundusz Pracy i FGŚP?

  specjalista ds.płac z Konina

  Nie. Pracodawca nie opłaca składki na FP za pracownika z podstawą wymiaru składek w kwocie 175 zł, natomiast jest zobowiązany do odprowadzenia za pracownika składki na FGŚP z zastrzeżeniem, że składek na FGŚP nie opłaca się za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.

  Wyjaśnijmy, że składki na Fundusz Pracy opłacają pracodawcy za pracowników, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej:

  1. minimalne wynagrodzenie (w 2012 r. - 1500 zł),
  2. 80% minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy (w 2012 r. - 1200 zł),
  3. 50% minimalnego wynagrodzenia w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (w 2012 r. - 750 zł).

  Jeżeli natomiast ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z więcej niż jednego tytułu, to obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje z każdego z tych tytułów wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2012 r. - 1500 zł), a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy, co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2012 r. - 1200 zł).

  W powyższych sytuacjach ubezpieczony składa stosowne oświadczenie każdemu pracodawcy.

  Składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

  Podstawa prawna:

  §ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),

  §ustawa z20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

  §ustawa z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. nr 158, poz. 1121 ze zm.).

  Grażyna Aniszewska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Śmierć zleceniobiorcy – czy należne wynagrodzenie trzeba oskładkować?
  Zmarł nasz zleceniobiorca, który z tytułu umowy zlecenia podlegał ubezpieczeniom społecznym, z których go aktualnie wyrejestrowaliśmy. Proszę o informację czy od wynagrodzenia należnego zmarłemu zleceniobiorcy muszę rozliczyć składki i czy mogę wypłacić je członkom rodziny ( żonie i dzieciom)? Więcej
 • Śmierć zleceniobiorcy – czy należne wynagrodzenie trzeba oskładkować?

  Zmarł nasz zleceniobiorca, który z tytułu umowy zlecenia podlegał ubezpieczeniom społecznym, z których go aktualnie wyrejestrowaliśmy. Proszę o informację czy od wynagrodzenia należnego zmarłemu zleceniobiorcy muszę rozliczyć składki i czy mogę wypłacić je członkom rodziny ( żonie i dzieciom)?

  specjalista ds. płac z Raszyna

  Od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia należnego zmarłemu zleceniobiorcy nie należy rozliczać składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak wynagrodzenie to nie może zostać wypłacone członkom rodziny, o których mowa w art. 631 § 1 Kodeksu pracy.

  Wynagrodzenie wynikające z wykonanej umowy zlecenia jako prawo majątkowe wchodzi do spadku (art. 922 Kodeksu cywilnego). Zleceniodawca powinien wypłacić należności z umowy zlecenia spadkobiercom dopiero po przedstawieniu przez nich odpisu prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia

  Podstawa prawna:

  §§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).

  Michał Jarosik
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Jak zmianę kodu tytułu ubezpieczenia pracownika zgłosić do ZUS po ponad 2 latach?
  Pracownik-emeryt dostarczył do zakładu pracy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w grudniu 2009 r. (jest to jedyny pracownik z orzeczeniem o niepełnosprawności w naszej firmie). Obecnie się zorientowaliśmy, że do ZUS nie została niestety zgłoszona zmiana tytułu ubezpieczenia z kodu 0110 10 na 01 10 11. Jak postąpić w takiej sytuacji? Więcej
 • Jak zmianę kodu tytułu ubezpieczenia pracownika zgłosić do ZUS po ponad 2 latach?

  Pracownik-emeryt dostarczył do zakładu pracy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w grudniu 2009 r. (jest to jedyny pracownik z orzeczeniem o niepełnosprawności w naszej firmie). Obecnie się zorientowaliśmy, że do ZUS nie została niestety zgłoszona zmiana tytułu ubezpieczenia z kodu 0110 10 na 01 10 11. Jak postąpić w takiej sytuacji?

  księgowa z Wałbrzycha

  Płatnik składek jest zobowiązany do zawiadomienia ZUS o wszelkich zmianach danych wykazanych w zgłoszeniu osoby ubezpieczonej. W przypadku zmiany kodu tytułu ubezpieczenia informację taką przekazuje się poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń zawierającego prawidłowy kod tytułu ubezpieczenia.

  Oznaczenie stopnia niepełnosprawności jest wykazywane jako szósty znak w kodzie tytułu ubezpieczenia. Zmiana w tym zakresie wymaga zmiany stosowanego przez płatnika składek dla danego ubezpieczonego kodu tytułu ubezpieczenia.

  W celu dokonania zmiany oznaczenia stopnia niepełnosprawności pracodawca powinien więc złożyć:
  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (na formularzu ZUS ZWUA, z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczeń - blok IV, pole 01),
  • zgłoszenie do ubezpieczeń (na formularzu ZUS ZUA, z nowym kodem tytułu ubezpieczeń - blok V, pole 01).
  Jako datę wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia, należy podać datę dostarczenia płatnikowi orzeczenia o niepełnosprawności.

  Oczywiście po zmianie kodu tytułu ubezpieczenia należy również skorygować dokumenty rozliczeniowe za tą osobę, ponieważ zostały za nią złożone imienne raporty miesięczne z błędnym kodem tytułu ubezpieczenia.

  Raporty za osobę z nieprawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia powinny być wycofane. Aby wycofać raport składkowy, należy sporządzić raport korygujący, w którym w polach dotyczących podstawy wymiaru i kwoty składek będzie wpisane "0,00". Ponadto należy sporządzić raport za tę osobę z prawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia. Raporty powinny być dołączone do deklaracji rozliczeniowej korygującej oznaczonej takim samym numerem identyfikatora.

  Podstawa prawna:

  §art. 36 ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

  Joanna Goliniewska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Ekwiwalent za urlop wypłacany strażakowi a podstawa składki zdrowotnej
  Czy ekwiwalent za urlop naliczony funkcjonariuszowi PSP na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2009 nr 12 poz. 68 ze zm.) za 2011 i 2012 rok podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego? W 2000 r. uzyskaliśmy z ZUS pisemne stanowisko, zgodnie z którym „ekwiwalenty za niewykorzystany urlop za rok 1998 oraz 1999, wypłacane przechodzącym na emeryturę w 1999 r., nie wchodzą do podstawy wyniaru składek na ubezpieczenie zdrowotne”. Czy taka interpretacja jest nadal aktualna? Więcej
 • Ekwiwalent za urlop wypłacany strażakowi a podstawa składki zdrowotnej

  Czy ekwiwalent za urlop naliczony funkcjonariuszowi PSP na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2009 nr 12 poz. 68 ze zm.) za 2011 i 2012 rok podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego? W 2000 r. uzyskaliśmy z ZUS pisemne stanowisko, zgodnie z którym „ekwiwalenty za niewykorzystany urlop za rok 1998 oraz 1999, wypłacane przechodzącym na emeryturę w 1999 r., nie wchodzą do podstawy wyniaru składek na ubezpieczenie zdrowotne”. Czy taka interpretacja jest nadal aktualna?

  księgowa z Warszawy

  Tak, stanowisko ZUS przedstawione w piśmie z 2000 r. zachowuje swoją aktualność.

  Strażakowi zwolnionemu ze służby przysługuje m.in. ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Ekwiwalent za urlop wypłacony funkcjonariuszowi Państwowej Straży Pożarnej nie podlega składce zdrowotnej. Składkę zdrowotną odprowadza się w przypadku funkcjonariuszy PSP od wynagrodzenia i dodatku motywacyjnego im przysługującego stanowiących składniki uposażenia funkcjonariusza. Pozostałe świadczenia wypłacane funkcjonariuszom są zwolnione ze składki zdrowotnej.

  Zgodnie z przepisami podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej stanowi kwota odpowiadająca uposażeniu takiej osoby. Ekwiwalentu za urlop nie należy traktować jako uposażenia.

  Podstawa prawna:

  art. 98 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 12, poz. 68 ze zm.),
  §art. 66 ust. 1 pkt 13 i art. 81 ust. 3 ustawy z  27 sierpnia o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

  Renata Gawęcka
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Jaki kod oddziału NFZ i kod ubezpieczenia wpisać na formularzu ZUS ZUA?
  Zgłaszam zatrudnienie pracownika na formularzu ZUS ZUA. Proszę o wskazówkę, jaki powinienem wpisać kod oddziału NFZ (firma jest zarejestrowana w Pruszkowie, a pracownik jest z Warszawy), a także jaki wpisać kod tytułu ubezpieczenia. Pracownik nie korzysta ze świadczeń emerytalnych i rentowych. Więcej
 • Jaki kod oddziału NFZ i kod ubezpieczenia wpisać na formularzu ZUS ZUA?

  Zgłaszam zatrudnienie pracownika na formularzu ZUS ZUA. Proszę o wskazówkę, jaki powinienem wpisać kod oddziału NFZ (firma jest zarejestrowana w Pruszkowie, a pracownik jest z Warszawy), a także jaki wpisać kod tytułu ubezpieczenia. Pracownik nie korzysta ze świadczeń emerytalnych i rentowych.

  księgowy z Pruszkowa

  W bloku dotyczącym obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, w polu 02 należy wpisać trzyznakowy kod oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z adresem zamieszkania osoby zgłaszanej do ubezpieczeń, czyli 07R - Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. Adres firmy nie ma tu znaczenia.

  Każda osoba, z którą zostanie nawiązany stosunek pracy, podlega obowiązkowi zgłoszenia do ZUS w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. Powinność zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, a tym samym wypełnienia formularza zgłoszeniowego ZUS ZUA spoczywa na płatniku składek, czyli w przypadku nawiązania stosunku pracy co do zasady na pracodawcy.

  Kody wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów ubezpieczeniowych, w tym druku ZUS ZUA, są zawarte w załączniku do rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

  Załącznik ten zawiera m.in. wyliczenie kodów tytułu ubezpieczenia (podmiot podstawowy wraz z rozszerzeniem, ustalone bądź nieustalone prawo do emerytury lub renty, stopień niepełnosprawności) - odpowiadających wszystkim tytułom do ubezpieczeń społecznych, określonym ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Pełny kod, który należy wpisać w przypadku pracownika niemającego ustalonego prawa do emerytury lub renty, jak również niemającego oznaczonego stopnia niepełnosprawności (lub pracownika, który posiada takie orzeczenie, ale nie przedłożył go płatnikowi składek) to:
  "01 10 00".

  Podstawa prawna:

  §rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444).

  Joanna Goliniewska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Wynagrodzenie prezesa za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy a składki
  Prezes zarządu w spółce z o.o. zatrudniony w naszej firmie na podstawie umowy o pracę został odwołany ze swojej funkcji przez radę nadzorczą. Zgodnie z obowiązującą umową przysługuje mu trzymiesięczny okres wypowiedzenia (od 1 stycznia do 31 marca 2012 r.). Zgodnie z zapisami umowy w tym okresie został on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, zachowując prawo do wynagrodzenia. Czy od wynagrodzenia należnego za okres wypowiedzenia trzeba opłacić wszystkie składki? Więcej
 • Wynagrodzenie prezesa za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy a składki

  Prezes zarządu w spółce z o.o. zatrudniony w naszej firmie na podstawie umowy o pracę został odwołany ze swojej funkcji przez radę nadzorczą. Zgodnie z obowiązującą umową przysługuje mu trzymiesięczny okres wypowiedzenia (od 1 stycznia do 31 marca 2012 r.). Zgodnie z zapisami umowy w tym okresie został on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, zachowując prawo do wynagrodzenia. Czy od wynagrodzenia należnego za okres wypowiedzenia trzeba opłacić wszystkie składki?

  księgowa z Trzebiatowa

  Tak, należy opłacić wszystkie składki.

  Pracownicy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznych oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Na wyrejestrowanie pracownika płatnik ma 7 dni od daty ustania zatrudnienia. Należy podkreślić, że w formularzu ZUS ZWUA, w bloku IV, polu 02 jako datę wyrejestrowania wpisuje się pierwszy dzień, w którym ubezpieczony nie podlega już ubezpieczeniom. W przypadku przedstawionym w pytaniu będzie to 1 kwietnia 2012 r.

  Podleganie ubezpieczeniom w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia

  Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowią przychody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z podstawy wymiaru wyłączone są jedynie: wynagrodzenie chorobowe, zasiłki oraz przychody wymienione w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

  Wynagrodzenie wypłacane w okresie wypowiedzenia nie zostało wymienione w rozporządzeniu składkowym jako przychód wyłączony od składek na ubezpieczenia społeczne, co oznacza, że od tego wynagrodzenia należy odprowadzić wszystkie składki, pomimo że w okresie wypowiedzenia zatrudniona pracownik nie będzie świadczył pracy.

  Rozliczanie składek i dokumentacja za zwalnianego pracownika

  Pracodawca rozliczając składki za pracownika, ma obowiązek ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i od tej podstawy naliczyć składki w raporcie ZUS RCA składanym za miesiące, w których nastąpi wypłata tego wynagrodzenia. Należne składki należy rozliczyć w raportach ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. Gdy wypłata wynagrodzenia za nastąpi w następnym miesiącu po wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczeń rozliczenie należnych składek powinno nastąpić w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu 30 00 xx (osoba, za którą należy rozliczyć i opłacić składki lub należne świadczenia w dokumentach rozliczeniowych składanych nie wcześniej niż za następny miesiąc po ustaniu tytułu do ubezpieczeń).

  Podstawa prawna:

  §art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r., nr 205, poz. 1585 ze zm.),

  §rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444 ze zm.).

  Michał Jarosik
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Czy należy oskładkować premię wypłaconą pracownikowi za okres pobierania świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa?
  W naszym zakładzie pracy od stycznia 2012 r. wchodzi nowy regulamin wynagradzania. Jedną z wprowadzonych zmian jest zapis, zgodnie z którym za okresy nieobecności w pracy, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłki wypłacana będzie premia. Czy w takiej sytuacji od tej premii należy opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne? Więcej
 • Czy należy oskładkować premię wypłaconą pracownikowi za okres pobierania świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa?

  W naszym zakładzie pracy od stycznia 2012 r. wchodzi nowy regulamin wynagradzania. Jedną z wprowadzonych zmian jest zapis, zgodnie z którym za okresy nieobecności w pracy, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłki wypłacana będzie premia. Czy w takiej sytuacji od tej premii należy opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne?

  księgowa z Poznania

  Nie. Od premii wypłaconych pracownikowi za okresy, za które przysługują świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.

  Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zasiłków oraz kwot wymienionych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie z § 2 pkt. 24 tego rozporządzenia, składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są wypłacane za okres pobierania tego zasiłku lub wynagrodzenia, nie stanowią podstawy wymiaru składek.

  Należy jednak zwrócić uwagę, że przychody te nie są oskładkowane tylko w takim wymiarze, w jakim przysługują za okres choroby, natomiast wymiar przysługujący za czas pracy podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek.

  W praktyce oznacza to konieczność rozliczenia pełnej kwoty premii za dany miesiąc na kwotę należną za czas nieobecności, za którą pracownik otrzymał świadczenia chorobowe i kwotę należną za czas przepracowany. Pełną kwotę premii za dany miesiąc należy podzielić przez liczbę dni tego miesiąca i pomnożyć przez liczbę dni pobierania świadczeń chorobowych a następnie odjąć obliczoną kwotę od kwoty pełnej.

  Przykład
  W styczniu 2012 r., pracownik Andrzej Wilczak chorował przez 10 dni. Za styczeń, w tym za dni choroby, pan Andrzej otrzymał 620 zł nagrody. W tym przypadku podstawy wymiaru składek nie jedynie stanowi kwota 200 zł ( 620 zł.:31 dni x 10 dni). Pozostała część nagrody, jaką otrzymał pracownik, tj. 420 zł (620 zł. - 200 zł.) podlega oskładkowaniu.

  Dodatkowo należy wyjaśnić, że w przypadku, gdy wynagrodzenie z miesięcy, w których nagroda została wypłacona w pełnej wysokości bez względu na nieobecność pracownika spowodowaną chorobą, będzie uwzględniane przy ustalaniu podstawy wymiary zasiłków (świadczeń z tytułu choroby) to nagroda nie wejdzie do tej podstawy. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy chorobowej, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

  Podstawa prawna:

  §art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r., nr 205, poz. 205 ze zm.),

  §art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r., nr 77, poz. 512 ze zm.),

  §§2 pkt. 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).

  Anna Makowska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

Każdy numer "Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych" ma stałe działy, by było jeszcze łatwiej znaleźć to, co Cię interesuje.

Jeśli chcesz zapoznać się z nowościami, w dziale "Najnowsze zmiany w skrócie" znajdziesz przegląd najważniejszych zmian w ubezpieczeniach z ostatniego miesiąca, podzielony – dla Twojej wygodny – tematycznie na "świadczenia" i "składki". Zawsze będziesz mieć najbardziej aktualne informacje. O ciekawych przypadkach i skomplikowanych sytuacjach dotyczących najbardziej popularnych tematów przeczytasz w dziale "Pytania Czytelników – praktyczne porady". Do działu "Temat numeru" zajrzyj, jeżeli szukasz obszerniej opisanych zagadnień na czasie.

Specjalne przywileje dla Czytelników

"Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych" są wyjątkową publikacją jeszcze z 3 innych powodów. Jeśli jesteś stałym Czytelnikiem newslettera, przysługują Ci specjalne przywileje:

 1. Do każdego numeru otrzymasz bezpłatnie dodatek specjalny. Znajdziesz w nim najtrudniejsze i kontrowersyjne zagadnienia związane z rozliczeniami ubezpieczeń społecznych.
 2. Co tydzień dostaniesz wprost do swojej skrzynki e-mailowej informacje o korzystnych rozwiązaniach prawnych. Ten bezpłatny serwis e-mailowy zamówisz na stronie www.zeszytyus.pl.
 3. Możesz liczyć na pomoc eksperta w indywidualnej sprawie. Pytanie prześlesz do redakcji przez stronę internetową. Odpowiedzi umieszczamy na łamach newslettera.

Gdy zatem:

 • denerwują Cię częste i niespodziewane zmiany w prawie,
 • masz już dość tego, że interpretacje przepisów są niejasne i brak jednoznacznych wykładni oraz oficjalnych dyrektyw ministerstwa i ZUS,
 • martwi Cię, że z tego powodu popełnisz błąd w rozliczeniach,
 • męczy Cię konieczność pamiętania, jak zmieniają się poszczególne elementy znowelizowanej ustawy i ile trwają okresy przejściowe,
 • nie masz czasu i cierpliwości, by śledzić wszystkie zmiany, a jednocześnie bez tego nie możesz dobrze wykonywać swojej pracy,

...sięgnij po "Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych"

Gwarantuję Ci, że poświęcając miesięcznie 20 minut na przeczytanie jednego numeru, będziesz na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi zmianami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, niezbędnymi do prawidłowego prowadzenia rozliczeń z ZUS.

Co zyskasz?

 • Jednoznaczne interpretacje obowiązujących przepisów, opracowane przez pracowników ZUS.
 • Cenny czas, gdyż informacje i porady podane są w pigułce.
 • Wewnętrzny spokój, że porad udzielają Ci eksperci i możesz im w 100% zaufać.

Aby otrzymać swój bezpłatny egzemplarz, kliknij poniżej:

Prezent dla Ciebie!

W podziękowaniu za zainteresowanie się newsletterem dostaniesz w prezencie informator "Różne formy zatrudnienia – konsekwencje składkowe".

Mam nadzieję, że ten bezpłatny numer, a może i następne numery "Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych", jeśli je zamówisz, przydadzą Ci się i z ich pomocą rozwiążesz wszystkie swoje problemy dotyczące rozliczeń z ZUS.

Tak, chcę otrzymać pierwszy bezpłatny numer
„Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych” oraz prezent

ZAMÓW I ODBIERZ PREZENT

Dlaczego inni Klienci nas czytają?

- W publikacji można znaleźć wiele praktycznych informacji opatrzonych jasnym i zrozumiałym komentarzem, które można wykorzystać ...

specjalista ds. ZUS z Płocka

OPINIE KLIENTÓW

PRZYWILEJE KLIENTA

© Copyright by Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9a, 03-918 Warszawa
NIP: 526-19-92-256, KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł
Centrum Obsługi Klienta: tel.: (022) 518 29 29 fax: (022) 617 60 10, e-mail: cok@wip.pl

Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.