WYDANIE ONLINE

Do 28 lutego płatnicy składek muszą poinformować ZUS o dochodach osiągniętych w 2022 r. przez część z zatrudnionych przez siebie emerytów i rencistów. Kontrole prowadzone przez ten organ pokazują, że płatnicy nadal popełniają szereg błędów przy wypełnianiu stosownych zaświadczeń, a często nawet ich nie składają – mimo istnienia takiego obowiązku. Tymczasem, jeśli z winy płatnika składek świadczenie emerytalno-rentowe wypłacone zostanie w zawyżonej wysokości, to na nim będzie spoczywał obowiązek zwrotu nadpłaconej kwoty. Warto więc zapoznać się z najczęściej stwierdzanymi w poprzednich latach błędami.

czytaj więcej »

Według nowej wersji projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa* zmieniono m.in. procedurę tzw. zgłoszenia zewnętrznego, przypisując istotną rolę inspekcji pracy. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Pracę zdalną można wykonywać indywidualnie (poszczególni pracownicy, w tym pracownicy, którzy mogą złożyć pracodawcy wniosek o obligatoryjną pracę zdalną, np. pracownica w ciąży) lub grupowo (np. cały zespół projektowy, poszczególne działy). Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Resort pracy wspiera system kształcenia dualnego, przeznaczając środki Funduszu Pracy na jego dofinansowanie. Zapowiedział też zwiększenie nakładów na wynagrodzenia młodocianych pracowników. Dowiedz się od kiedy i w jakim zakresie.

czytaj więcej »

Nie ma konieczności ponownego składania PIT-2 od 2023 r. w sytuacji, gdy oświadczenie osoby zatrudnionej nie ulega zmianie.

czytaj więcej »

Przepisy ustawy o PPK przewidują tzw. autozapis. Polega on na tym, że osoby w wieku 18-54 lata są zapisywane do programu automatycznie, o ile nie złożyły deklaracji o rezygnacji. Następnie co 4 lata następuje ponowienie autozapisu. Pierwszy autozapis nastąpi w 2023 roku, a kolejne będą mieć miejsce co 4 lata. Upewnijmy się, jakie obowiązki będą miały działy kadrowo-płacowe na przełomie marca i kwietnia 2023 roku.

czytaj więcej »

Zgodnie z nowym rozporządzeniem z 22 grudnia 2022 r. w sprawie zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2022 r. poz.5) są one wyższe od poprzednio obowiązujących.Sprawdź o ile wzrosły.

czytaj więcej »

Płatnicy składek często zatrudniający zleceniobiorców, którzy mają podpisane umowy zlecenia jeszcze z innymi podmiotami. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę nie spowoduje zmian w składkach ZUS tych osób. Przeczytaj, jak rozliczać składki ZUS od umów zlecenia w tym roku.

czytaj więcej »

Warto sprawdzić ile wynosi najniższa podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z preferencyjnego ZUS w 2023 roku. Pozwoli to bezbłędnie naliczyć składki za styczeń.

czytaj więcej »

Każdego roku kalendarzowego na skutek podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę podwyższeniu ulega również minimalna podstawa wymiaru zasiłku, którą należy stosować do ustalania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Upewnij się, ile wynosi minimalna podstawa zasiłku chorobowego w tym roku.

czytaj więcej »

Do 28 lutego 2023 r. płatnicy składek zatrudniający na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia osoby pobierające emeryturę bądź rentę mają obowiązek złożyć w ZUS zaświadczenie o uzyskanych przez nich dochodach w 2022 r. Dzięki tym zaświadczeniom będzie można ustalić, czy nie doszło do przekroczenia kwot granicznych. Sprawdź, jak przygotować zaświadczenie (informację) o dodatkowych przychodach świadczeniobiorców za poprzedni rok.

czytaj więcej »

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniający sposoby naliczania emerytur rolniczych*. Dzięki tym rozwiązaniom emerytury rolnicze wypłacane przez KRUS zostaną zrównane z tymi wypacanymi przez ZUS. Sprawdź, co jeszcze wprowadzają projektowane przepisy.

czytaj więcej »

Wszystko na to wskazuje, że w pierwszej połowie 2023 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, wprowadzające zasady zwrotu kosztów dla pracowników wykonujących pracę zdalną. Do tej pory pracodawcy mogli zwracać koszty pracownikom na zasadzie dobrowolności. Jednak po wejściu w życie nowych przepisów stanie się to obowiązkiem. Na przykładach sprawdź,  jakie koszty zwracać pracownikom za pracę zdalną.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, w tym urlop dodatkowy z niepełnosprawności. Jak ustalić kwotę, którą powinniśmy  z tego tytułu przyjąć do podstawy składek, jeśli ekwiwalent przysługuje zarówno za urlopy z roku ubiegłego, jak i bieżące?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w 2023 r. nadal obowiązuje zasada zgodnie z którą trzeba porównać kwotę zaliczki na PIT ustaloną na 31 grudnia 2021 r. z obliczoną składką zdrowotną w wysokości 9%? A jeśli składka zdrowotna jest wyższa niż kwota tej zaliczki, to trzeba będzie obniżyć składkę do wysokości tej zaliczki?

czytaj więcej »

Pytanie: Mój problem dotyczy korekty deklaracji rozliczeniowej DRA z lat ubiegłych. Dokładnie pytanie moje dotyczy – bloku V Zestawienie wypłaconych świadczeń podlegających rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Czy przy korekcie wypłaconego zasiłku (np. błędnie wyliczona kwota należnego zasiłku) należy również skorygować kwotę należnego płatnikowi wynagrodzenia od wypłaconych świadczeń, jeżeli nie to, w jakich przypadkach powinna taka korekta wynagrodzenia dla płatnika być dokonana?  Czy w ogóle należy jej dokonać? Czy można np. korygując w maju 2023 r. deklaracje rozliczeniową z tytułu należnych składek na ubezpieczenia społeczne, skorygować również wypłatę wynagrodzenia dla pracodawcy z tytułu wypłaty korekty zasiłku (zrobionej np. w listopadzie 2022r.), gdyż przy wyrównywaniu wypłaty zasiłku płatnik pozostawił pierwotną wartość wypłaconego płatnikowi wynagrodzenia? W jaki sposób interpretować zapis § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 14 grudnia 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wypłaty wynagrodzenia płatnikom składek z tytułu wykonywania zadań z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. ,,Wynagrodzenie przysługujące płatnikowi składek z tytułu wykonywania zadań związanych z ustalaniem prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ich wypłatą wynosi 0,1% kwoty prawidłowo wypłaconych świadczeń”? Przykładowo płatnik wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy. Po przeanalizowaniu raz jeszcze ustalonej podstawy wyliczonego zasiłku chorobowego ustalił, że nie wliczył wypłaconej pracownikowi nagrody, która powinna zostać ujęta w podstawie zasiłku chorobowego. Dokonał korekty wypłaconego świadczenia w kolejnym miesiącu. Czy w związku z tym należy się również płatnikowi wynagrodzenie od wypłaty skorygowanego (wyrównanego) zasiłku chorobowego? Czy kwota prawidłowo wypłaconego świadczenia, to kwota po dokonanej, w tym przykładzie, korekcie, czy też kwota pierwotnie wypłacona pracownikowi?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został powołany do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na okres od 14 listopada 2022 r. do 13 listopada 2023 r. W dniach od 14 listopada do 11 grudnia 2022 r. miał odbywać szkolenie podstawowe. Do zakładu pracy na okres od 12 listopada do 15 grudnia 2022 r. i od 16 grudnia 2022 r. do 12 stycznia 2023 r. wpłynęło zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za czas choroby? Czy to zwolnienie powinno być przekazane do WKU?

czytaj więcej »