WYDANIE ONLINE

Przełom 2 lat kalendarzowych zawsze budzi wątpliwości płatników składek co do sposobu rozliczania składek. Z początkiem roku wzrasta poziom wynagrodzenia minimalnego oraz prognozowanego wynagrodzenia przeciętnego, co skutkuje zmianami podstaw wymiaru składek u dość licznej grupy ubezpieczonych. Zmiana ta może też mieć wpływ na powstanie lub ustanie obowiązku ubezpieczeń z umów zleceń, a także naliczania składek na FP i FS. Sprawdź jak uniknąć błędów przy rozliczaniu składek ZUS na przełomie roku, analizując załączone w opracowaniu praktyczne przykłady liczbowe.

czytaj więcej »

Czy ZUS ma prawo weryfikować wysokość podstawy wymiaru składek i stwierdzać w drodze decyzji, że jest ona zawyżona lub niewspółmierna do osiąganych wyników ekonomicznych przez prowadzącego firmę także wówczas, gdy działalność gospodarcza dopiero jest rozpoczynana przez przedsiębiorcę? Upewnij się, jakie stanowisko w tej kwestii prezentuje Sąd Najwyższy w wydanym 28 października 2021 r. postanowieniu.

czytaj więcej »

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 r. wyższa minimalna płaca ma wpływ na wysokość najniższej podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Dowiedz się jak wzrosły obciążenia składkowe po stronie pracodawcy po tej zmianie w stosunku do roku ubiegłego.

czytaj więcej »

Co ze składkami ZUS, gdy pracodawca podpisał umowę z firmą, która oferuje benefity dla pracowników? Pracownicy mają dostęp do tzw. systemu kafeterii na platformie internetowej. Dowiedz się, jakie stanowisko w tej sprawie prezentuje ZUS w interpretacji indywidualnej z 12 października 2021 r., znak: DI/200000/43/676/2021).

czytaj więcej »

Informację ZUS IWA za dany rok kalendarzowy należy przekazać do ZUS w terminie do 31 stycznia następnego roku. W tym roku przypada on w poniedziałek. Sprawdź, kto musi przygotować informację, w jaki sposób ustalić liczbę ubezpieczonych, jakie dane muszą się znaleźć w tym dokumencie.

czytaj więcej »

W celu zwiększenia efektywności prowadzonych egzekucji z wynagrodzenia za pracę, złożony w Sejmie projekt ustawy zakłada obniżenie kwoty wolnej od potrąceń do poziomu 85% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

czytaj więcej »

Od 2022 roku zaległość w składkach na ubezpieczenia społeczne nie będzie powodowała ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale może mieć wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych (z pewnym wyjątkiem), ale w zestawieniu z innym tytułem może podlegać wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pod względem podatkowym przychody ze zleceń są opodatkowane, ale i tu istnieją wyjątki w postaci zwolnień, których od 1 stycznia 2022 r. przybędzie.Z opracowania dowiesz się: w jaki sposób opodatkować i oskładkować umowę zlecenia w 2022 r. jakie rozwiązania zawarte w ramach Polskim Ładzie wpłyną na rozliczanie wynagrodzenia z umów zlecenia od nowego roku jakie zasady oskładkowania umów zlecenia obowiązują w przypadku zbiegu takiej umowy z innymi umowami.

czytaj więcej »

Pytanie: Z uwagi na braki kadrowe na okres 3 miesięcy na stanowisko kierowcy autobusu miejskiego przeniesiony został mechanik samochodowy. Czy za osobę tę również musimy opłacać składki na FEP? Jeśli tak, to jak ustalić ich podstawę za listopad, jeśli przeniesienie nastąpiło z dniem 17 listopada?

czytaj więcej »

Pytanie: Do rady nadzorczej powołana została osoba pobierająca świadczenie emerytalne. Czy powinniśmy zgłosić ją do ubezpieczeń, jeśli z tytułu bycia członkiem rady będzie otrzymywać wynagrodzenie, a jeśli tak, to do jakich i z jakim kodem?

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie pobytu na urlopie zdrowotnym pracownica urodziła dziecko. Czy w czasie pobytu na wspomnianym urlopie przysługuje jej zasiłek macierzyński, czy dopiero po jego zakończeniu? Jak ustalić podstawę zasiłku macierzyńskiego? Jakie dokumenty złożyć za tę osobę w miesiącu, w którym miał miejsce poród?

czytaj więcej »

Pytanie: W której części tabeli formularza ZUS Z-3, należy wykazać dodatek 100% wypłacony kwartalnie za przepracowane nadgodziny z przekroczeń średniotygodniowych (pracownik ma 3 miesięczny okres rozliczeniowy)? Wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny wypłacane jest miesięcznie, ale dodatki z przekroczeń średniotygodniowych wypłacane są kwartalnie z uwagi na trzymiesięczny okres rozliczeniowy.

czytaj więcej »