Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych

Zapis na bezpłatny e-letter

 

ŚWIADCZENIA CHOROBOWE

Jak bezbłędnie prowadzić rozliczenia z ZUS, gdy co miesiąc wchodzą w życie zmiany w ubezpieczeniach społecznych?

Poświęć co miesiąc 20 minut, a pozbędziesz się wszystkich wątpliwości: jak poprawnie obliczyć okresy zasiłkowe w przypadku przerwy w zachorowaniu, oraz kto jest uprawniony do otrzymania świadczeń chorobowych.

Obliczasz zasiłek chorobowy, okresy zasiłkowe i zastanawiasz się np.:

Czy ustalona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego może ulec przeliczeniu?
Kto jest uprawniony do otrzymania świadczeń chorobowych?
W jakich sytuacjach możecie pozbawić pracownika zasiłku chorobowego?
Jakie są terminy wypłaty zasiłku chorobowego?
Jakie składniki wynagrodzenia mają wpływ na podstawę wymiaru zasiłków?
Jakie są wyjątki w okresie wyczekiwania?
Jakie są aktualne stawki za świadczenia chorobowe?
Jak prawidłowo ustalać prawo do świadczeń chorobowych?
Kto jest zobowiązany do wypłaty zasiłku w razie choroby po ustaniu okresu ubezpieczenia?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Ci wybitni eksperci z wieloletnią praktyką zawodową – pracownicy Centrali ZUS. Możesz być pewien, że ich interpretacje są zgodne z obowiązującym prawem i że stosując je, nie popełnisz błędu.

Tak, chcę zapoznać się z różnymi wskazówkami
dotyczącymi zasiłku chorobowego

Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku!

Wiem, że cenisz swój czas.

Ile czasu zajmuje Ci śledzenie zmian w przepisach o ubezpieczeniach społecznych? Jak radzisz sobie, gdy nie jesteś pewien interpretacji – pytasz znajomych o radę, wertujesz prasę czy dzwonisz do ZUS z pytaniem jakie są wyjątki w okresie wyczekiwania?

Czy chciałbyś raz na zawsze porzucić te wszystkie czasochłonne czynności?

Jest coś, co na pewno Ci pomoże

Zanim jednak zdradzę Ci, co to takiego, podzielę się z Tobą jednym spostrzeżeniem.

Moje dwie koleżanki zajmują się rozliczeniami wynagrodzeń. Od 8 lat pracują w tych samych firmach, zbliżonych do siebie wielkością, i właściwie można powiedzieć mają ten sam zakres obowiązków. Wydawałoby się zatem, że w pracy będą radzić sobie tak samo...

Niezupełnie.

Anka ma jej zawsze za dużo i na wczoraj, mimo że uważa się za osobę zorganizowaną. "To stresujące. Wychodzą nowe przepisy, a ja nie wiem, jak je interpretować. Interpretacji nie ma lub jeśli są, to sprzeczne - i dochodzę do tego po kilku godzinach poszukiwania. Ręce opadają. Nie jestem pewna, jak postępować, a czas ucieka .

Ewa daje sobie radę o wiele lepiej. Nie robi zaległości. Nie zabiera pracy do domu nawet wtedy, gdy wchodzą w życie nowe przepisy i trzeba je sobie przyswoić. Nadąża ze wszystkim, a na dodatek oprócz swojego etatu prowadzi jeszcze rozliczenia dla firm na umowę o dzieło.

Kiedyś po prostu marnowałam czas. Ślęczałam nad ustawami, nie rozumiejąc wszystkiego, przeglądałam gazety i opasłe tomy poradników, przeszukiwałam Internet i porównywałam, co się na ten temat pisze, bo trudno było mi zawierzyć tylko jednemu źródłu. Teraz jest inaczej.

Jestem na bieżąco mimo częstych zmian. Wiem, jak je interpretować

Nic mnie nie zaskoczy. I nareszcie mam czas dla siebie - zapoznanie się z tym, co ważne, zajmuje mi teraz niecałe pół godziny w miesiącu - podkreśla Ewa.

Co tak naprawdę różni te dwie kobiety?

Skończyły tę samą szkołę, obie tak samo ambitnie i z zaangażowaniem podchodzą do swoich zadań, ale jedna nie zawsze potrafi sprostać codziennym obowiązkom, podczas gdy druga świetnie daje sobie radę. Co decyduje, że dla jednej prowadzenie rozliczeń to pestka, a dla drugiej - udręka?

Podpowiem Ci chętnie, ponieważ to coś może pomóc i Tobie.

To "Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych
- nowy newsletter poświęcony rozliczeniom z ZUS.

Biuletyn "Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych

Ukazuje się raz w miesiącu (12-16 numerów w roku), ale w małym stopniu przypomina inne specjalistyczne periodyki.

Znajdziesz w nim nie tylko informacje, ale także podpowiedzi, jak te informacje wykorzystać, i to zdecydowanie różni go od codziennych mediów. Kiedy prasa przestaje już pisać o danej zmianie, w newsletterze dalej pojawia się ten temat - nowa interpretacja, wyjaśnienia, których nie było, gdy zmiana wchodziła w życie. Jest jeszcze jedna ważna kwestia - czytasz tylko o tym, co się zmieniło.

"Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych wyróżnia także krótka, syntetyczna forma. Na 12 stronach przeczytasz około 20 artykułów, a w nich nowości zmiany w prawie, porady, jak te zmiany stosować w praktyce oraz opisy skomplikowanych, najbardziej problematycznych przypadków.

To znajdziesz w artykułach:

 • praktyczne, z życia wzięte przykłady,
 • jednoznaczne rozwiązania, jak postępować w danej sytuacji - bez dywagacji prawniczych,
 • pytania Czytelników i odpowiedzi podpisane przez autorów, co gwarantuje wiarygodność podanych rozwiązań,
 • podstawy prawne, przydatne, gdybyś chciał powołać się na nie w czasie kontroli.

Przekonaj się sam – zapoznaj się z udzielanymi na łamach newslettera poradami:

 • ZUS ZLA obejmuje dzień pracy pracownika - jakie świadczenie powinien wypłacić pracodawca
  52 – letnia pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie od 5 do 31 października br. W dniu 5 października przepracowała całą zmianę, a dopiero po pracy trafiła do szpitala. Czy w związku z tym, z a 1 dzień zwolnienia ( 5 października) należy się pracownicy wynagrodzenie za pracę, za kolejne 13 – wynagrodzenie za czas choroby, a od 15. dnia zwolnienia – zasiłek chorobowy? Proszę o wyjaśnienie, czy takie postępowanie jest zgodne z prawem. Więcej
 • ZUS ZLA obejmuje dzień pracy pracownika - jakie świadczenie powinien wypłacić pracodawca

  52 – letnia pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie od 5 do 31 października br. W dniu 5 października przepracowała całą zmianę, a dopiero po pracy trafiła do szpitala. Czy w związku z tym, z a 1 dzień zwolnienia ( 5 października) należy się pracownicy wynagrodzenie za pracę, za kolejne 13 – wynagrodzenie za czas choroby, a od 15. dnia zwolnienia – zasiłek chorobowy? Proszę o wyjaśnienie, czy takie postępowanie jest zgodne z prawem.

  księgowa z Wieliczki

  Za dni, w których pracownik świadczył pracę, mimo, iż zwolnienie lekarskie obejmuje również te dni, należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie za pracę. Dni te trzeba jednak wliczyć do okresu zasiłkowego.

  Jak wynika z przepisów Kodeksu pracy, za pracę wykonaną pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Z kolei za czas niezdolności do pracy wskutek choroby zachowuje on prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres do 33. dni w roku kalendarzowym, a jeżeli pracownik ukończył 50. rok życia - przez okres do 14 dni w roku kalendarzowym, zaś w dalszej kolejności, zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, do zasiłku chorobowego.

  Pracownik nie może pobierać jednocześnie wynagrodzenia za pracę oraz wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Zatem należy rozstrzygnąć, czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę czy też wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek z ubezpieczenia chorobowego.

  Orzecznictwo sądowe stoi na stanowisku, że jeżeli pracodawca zatrudnia pracownika w okresie zwolnienia lekarskiego, jest on zobowiązany do wypłacania pracownikowi wynagrodzenia. W konsekwencji - za okresy niezdolności do pracy, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - zasiłek chorobowy nie przysługuje z mocy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2 marca 1999 r., sygn. akt: III AUa 1298/98, opubl. w OSA1999/2/10).

  Zatem za dzień, w którym pracownica świadczyła pracę, tj. za 5 października 2012 r., należy wypłacić jej wynagrodzenie za pracę, mimo iż ten dzień jest objęty zwolnieniem lekarskim. Dzień niezdolności do pracy, za który pracownica otrzymała wynagrodzenie, należy natomiast wliczyć do okresu zasiłkowego, a zatem okres ten należy liczyć od dnia 5 października 2012 r.

  Podstawa prawna:

  §art.92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy 9tekst jednolity: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz.94 ze zm.),

  §art.6 ust.1, art.11 ust.4, art.12 ust.1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

  Renata Zawiślak
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Świadczenia chorobowe dla zastępcy po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem zastępowanym
  Pracownica została zatrudniona na zastępstwo do czasu powrotu pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim. W dniu 3 września pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z kodem B (9 tydzień ciąży). W dniu 8 października br. zastępowany pracownik wrócił do pracy i otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownica nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy ma ona prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego? Jeżeli tak, to czy będzie miała również prawo do zasiłku macierzyńskiego? Więcej
 • Świadczenia chorobowe dla zastępcy po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem zastępowanym

  Pracownica została zatrudniona na zastępstwo do czasu powrotu pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim. W dniu 3 września pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z kodem B (9 tydzień ciąży). W dniu 8 października br. zastępowany pracownik wrócił do pracy i otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownica nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy ma ona prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego? Jeżeli tak, to czy będzie miała również prawo do zasiłku macierzyńskiego?

  księgowa z Tych

  Z pytania wynika, że pracownica została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, a więc na czas określony. Oznacza to, że jej umowa uległa samoistnie rozwiązaniu z upływem czasu na jaki została zawarta ( 8 października, czyli z dniem powrotu zastępowanego pracownika do pracy). Jeżeli pracownica zachorowała będąc jeszcze w stosunku pracy ( 3 września), mając ubezpieczenie chorobowe, to po ustaniu tytułu do ubezpieczeń ( po rozwiązaniu umowy o pracę na zastępstwo) ma ona prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS.

  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przedłużenia umowy na czas określony do daty porodu nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

  Jeśli więc pracownik zastępowany powrócił do pracy, to umowa zastępcy z tym dniem ulega rozwiązaniu.

  Pracownik, który zachorował w okresie ubezpieczenia chorobowego, ma prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu do tego ubezpieczenia (ustaniu stosunku pracy). Płatnikiem świadczenia chorobowego jest ZUS. Zatem, za okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadające też po rozwiązaniu umowy na zastępstwo, zapłaci ZUS.

  Natomiast po urodzeniu dziecka była pracownica nie będzie uprawniona do urlopu macierzyńskiego jeżeli nie będzie pozostawała w stosunku pracy. Urlop macierzyński jest bowiem nierozerwalnie związany z trwaniem stosunku pracy. Zasiłek macierzyński zaś przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Kobieta nie otrzyma więc zasiłku macierzyńskiego, jeżeli nie będzie pozostawała w ubezpieczeniu chorobowym w dniu porodu.

  Podstawa prawna:

  §art. 6 ust.1, art.29 ust.1, art.61 ust.1 pkt 2 lit. d) ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz.512 ze zm.),

  §art.177§3, §31 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz.94 ze zm.).

  Izabela Nowacka
  specjalista w zakresie świadczeń krótkoterminowych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Czy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego można wypłacić bez protokołu powypadkowego?
  Pod koniec sierpnia w naszym zakładzie doszło do wypadku, na skutek którego ucierpiał jeden z pracowników. Pracodawca został powiadomiony, spisano zeznania, ale specjalista BHP jeszcze nie wypisał protokołu powypadkowego, twierdząc, że nie ma jeszcze wszystkich danych, ponieważ poszkodowany wciąż przebywa w szpitalu. Czy w takie sytuacji możemy naliczyć od razu zasiłek 100% bez protokołu powypadkowego, czy musimy czekać na dokumenty? Więcej
 • Czy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego można wypłacić bez protokołu powypadkowego?

  Pod koniec sierpnia w naszym zakładzie doszło do wypadku, na skutek którego ucierpiał jeden z pracowników. Pracodawca został powiadomiony, spisano zeznania, ale specjalista BHP jeszcze nie wypisał protokołu powypadkowego, twierdząc, że nie ma jeszcze wszystkich danych, ponieważ poszkodowany wciąż przebywa w szpitalu. Czy w takie sytuacji możemy naliczyć od razu zasiłek 100% bez protokołu powypadkowego, czy musimy czekać na dokumenty?

  specjalista ds. płac z Węgrowa

  Trzeba koniecznie poczekać na dokumenty, a teraz wypłacić poszkodowanemu pracownikowi wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy w wysokości 80%.

  Podstawą do wypłaty 100% zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, po przedstawieniu przez osobę poszkodowaną zwolnienia lekarskiego, wystawionego na druku ZUS ZLA, jest sporządzony przez służby bhp dokument potwierdzający wypadek przy pracy. W przypadku pracowników będzie to protokół powypadkowy, w przypadku pozostałych ubezpieczonych niebędących pracownikami - karta wypadku.

  Jeżeli pracodawcy nie przedstawiono protokołu powypadkowego, z którego wynikałoby, że pracownik uległ wypadkowi przy pracy, powinien on wypłacić pracownikowi, na podstawie druku ZUS ZLA, wynagrodzenie za czas choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, albo zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego - w wysokości 80% podstawy wymiaru.

  Jeżeli w wyniku postępowania powypadkowego zostanie ustalone, że zdarzył się wypadek przy pracy, to za okres niezdolności do pracy, spowodowanej tym wypadkiem, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. W takim przypadku wypłacone pracownikowi wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego powinny być potraktowane jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Wymaga to złożenia przez pracodawcę dokumentów rozliczeniowych korygujących. Pracodawca jest również zobowiązany do dopłaty zasiłku.

  Podstawa prawna:

  §art.5 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ( tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.),

  §ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach chorobowych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa ( tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r. nr 7, poz.512 ze zm.).

  Krystyna Tymińska
  specjalista w zakresie świadczeń krótkoterminowych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego pracownika, który uległ wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy
  Pracownik naszego zakładu uległ wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy.Za kilka dni skończy mu się 182 – dniowy okres zasiłkowy i zamierzamy wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne. Czy wysokość tego świadczenia jest 100% tak jak w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego osoby. która miała wypadek przy pracy? Więcej
 • Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego pracownika, który uległ wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy

  Pracownik naszego zakładu uległ wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy.Za kilka dni skończy mu się 182 – dniowy okres zasiłkowy i zamierzamy wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne. Czy wysokość tego świadczenia jest 100% tak jak w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego osoby. która miała wypadek przy pracy?

  księgowa z Płocka

  Nie, świadczenie rehabilitacyjne nie będzie przysługiwało w wysokości 100% podstawy wymiaru.

  Wynagrodzenie chorobowe i  zasiłek w wysokości 100% z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy

  Do osób, które uległy wypadkom w drodze do lub z pracy, nie mają zastosowania szczególne uregulowania zawarte w przepisach ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zgodnie z którymi świadczenia chorobowe, tj. i zasiłki, i świadczenia rehabilitacyjne, wynoszą 100% podstawy wymiaru.

  W przypadku świadczeń chorobowych dla poszkodowanych w wypadkach w drodze do pracy lub z pracy zastosowanie ma ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Te przepisy również przewidują, że wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy dla osoby, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, wynosi 100% podstawy wymiaru.

  W przypadku świadczenia rehabilitacyjnego natomiast nie przewiduje się innej niż dla ogółu ubezpieczonych wysokości.

  A zatem świadczenie rehabilitacyjne wynosi:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy,
  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres zasiłku, ewentualnie
  • 100% podstawy wymiaru, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży.

  Reasumując, niezdolność do pracy będąca skutkiem wypadku w drodze do pracy lub z pracy uprawnia do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, natomiast świadczenie rehabilitacyjne nie będzie wypłacane w tej wysokości.

  Podstawa prawna:

  §art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322),

  §art. 19 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

  Magdalena Jędrzejewska
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Czy sezonowa praca palacza c.o. jest pracą w szczególnych warunkach?
  Czy sezonowa praca palacza centralnego ogrzewania w ośrodku zdrowia (w latach 1992-2000) to praca w szczególnych warunkach? Więcej
 • Czy sezonowa praca palacza c.o. jest pracą w szczególnych warunkach?

  Czy sezonowa praca palacza centralnego ogrzewania w ośrodku zdrowia (w latach 1992-2000) to praca w szczególnych warunkach?

  specjalista ds. kadr i płac w Szczytnie

  Nie. Praca na stanowisku palacza c.o. w ośrodku zdrowia nie stanowi pracy w szczególnych warunkach.

  (I)Pojęcie pracy w szczególnych warunkach

  Zgodnie z przepisami art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia.

  Przepis § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stanowi, że prace można zaliczyć do prac w szczególnych warunkach, jeżeli są wykonywane stale i w pełnym wymiarze czasu, obowiązującym na danym stanowisku pracy.

  (II)Kryteria uznania pracy za pracę w szczególnych warunkach

  Dla uznania określonej pracy za pracę wykonywaną w szczególnych warunkach muszą być spełnione jednocześnie następujące warunki:

  • rodzaj wykonywanej pracy musi być wymieniony w wykazie A lub B, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r.,
  • praca musi być wykonywana na stanowiskach prac w szczególnych warunkach, które wymienione są w zarządzeniach resortowych, wydanych przez właściwych ministrów, kierowników urzędów dla podległych zakładów pracy,
  • praca musi być wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

  Dodać należy, że rodzaje prac w szczególnych warunkach wymienione zostały w rozporządzeniu z 7 lutego 1983 r. w wykazach A i B. Natomiast w konkretnych zarządzeniach resortowych, którymi dysponować powinny zakłady pracy zatrudniające pracowników w szczególnych warunkach, oprócz ogólnych rodzajów prac w szczególnych warunkach, wymienione są również szczegółowe stanowiska tych prac.

  Stanowiska pracy trzeba szukać w rozporządzeniu i zarządzeniu resortowym

  Praca na stanowisku palacza c.o. może być uznana za wykonywaną w szczególnych warunkach tylko wówczas, jeżeli to stanowisko pracy jest wymienione w zarządzeniu resortowym obowiązującym w danym zakładzie pracy i tylko wówczas, jeżeli wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli zatem we właściwym dla resortu, jakim jest służba zdrowia, zarządzeniu resortowym nie jest wymienione stanowisko o jednoznacznej nazwie „palacz c.o” - nie można uznać, że jest to stanowisko pracy w szczególnych warunkach.

  W załączniku do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 12 lipca 1983 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w zakładach pracy resortu zdrowia i opieki społecznej (Dz.Urz. MZ. nr 8, poz. 40 - akt prawny uchylony 30 marca 2001 r.) nie zostało wymienione stanowisko palacza c.o., nie można zatem uznać tej pracy za pracę w szczególnych warunkach.

  Należy również wyjaśnić, że w dziale XIV pod poz. 1 wykazu A stanowiącego załącznik do rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. wymienione są: „prace niezautomatyzowane palaczy i rusztowych kotłów parowych lub wodnych typu przemysłowego” dotyczą wyłącznie palaczy kotłów typu przemysłowego. Wymienione w wykazach resortowych stanowisko „palacz” lub „palacz kotłowy” nie będzie więc dotyczyło palaczy c.o.

  Podstawa prawna:

  §art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227),

  §§ 2 oraz załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. z 1983 r. nr 8, poz. 43),

  § zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 12 lipca 1983 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w zakładach pracy resortu zdrowia i opieki społecznej (Dz.Urz. MZ. nr 8, poz. 40) - akt prawny uchylony 30 marca 2001 r.

  Gabriela Zagajewska
  specjalista w zakresie emerytur i rent

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Zawarcie związku małżeńskiego a wypłata renty rodzinnej
  Córka naszej pracownicy (21 lat) pobiera rentę rodzinną po ojcu. Czy w przypadku, gdy zawrze związek małżeński będzie jej przysługiwała w dalszym ciągu wypłata renty? Osoba ta zamierza od października 2012 r. rozpocząć studia. Więcej
 • Zawarcie związku małżeńskiego a wypłata renty rodzinnej

  Córka naszej pracownicy (21 lat) pobiera rentę rodzinną po ojcu. Czy w przypadku, gdy zawrze związek małżeński będzie jej przysługiwała w dalszym ciągu wypłata renty? Osoba ta zamierza od października 2012 r. rozpocząć studia.

  księgowa z Pułtuska

  Zawarcie związku małżeńskiego w trakcie studiów nie spowoduje utraty renty rodzinnej, bowiem zmiana stanu cywilnego nie jest przesłanką uniemożliwiającą jej pobieranie.

  Prawo do renty rodzinnej mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione m.in.do czasu ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.

  W opisanym przypadku pobieranie renty rodzinnej nie ma żadnego związku ze zmianą stanu cywilnego, bowiem jedynym warunkiem jest kontynuowanie nauki przez córkę pracownicy. Jeżeli po wyjściu za mąż nadal będzie się uczyć, wówczas renta rodzinna będzie przez ZUS w dalszym ciągu wypłacana.

  Podstawa prawna:

  §art. 68 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r., nr 153, poz. 1227 ze zm.).

  Barbara Zych
  prawnik

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Wystawienie ZUS Rp-7 w przypadku likwidacji zakładu pracy
  Jesteśmy jednostką samorządową w stanie likwidacji. Likwidacja nastąpi z dniem 30 września 2012 r. Czy w związku z tym wszyscy zwolnieni pracownicy, poza wystawieniem dla nich świadectw pracy, wyrejestrowaniem ich z ubezpieczeń, wystawieniem dla nich dokumentów RMUA za cały rok, powinni także otrzymać zaświadczenie ZUS Rp-7? Więcej
 • Wystawienie ZUS Rp-7 w przypadku likwidacji zakładu pracy

  Jesteśmy jednostką samorządową w stanie likwidacji. Likwidacja nastąpi z dniem 30 września 2012 r. Czy w związku z tym wszyscy zwolnieni pracownicy, poza wystawieniem dla nich świadectw pracy, wyrejestrowaniem ich z ubezpieczeń, wystawieniem dla nich dokumentów RMUA za cały rok, powinni także otrzymać zaświadczenie ZUS Rp-7?

  księgowa z Wałbrzycha

  Zaświadczenie Rp-7 płatnik składek wystawia dla celów emerytalno-rentowych. Jednakże z uwagi na to, że zakład pracy przestaje istnieć od 1 października 2012 r., wskazanym byłoby wystawienie takich zaświadczeń w interesie ubezpieczonych.

  Przekazywane przez pracodawcę do archiwum dokumenty, w szczególności listy płac i karty zarobkowe są jedynie dowodem pośrednim przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych. Koronnym dokumentem jest zaświadczenie Rp-7 oraz legitymacja ubezpieczeniowa.

  Pomimo istnienia od 1 stycznia 1999 r. indywidualnych kont ZUS w dalszym ciągu żąda dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia i wysokość osiąganych przychodów. Takie działanie jest zgodne z nowym rozporządzeniem z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe. Wystawienie w chwili obecnej wszystkim pracownikom zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7 będzie działaniem zgodnym z prawem, a ponadto pracodawca zadziała na korzyść swoich obecnych pracowników, którzy nie będą musieli w przyszłości szukać dokumentacji płacowej w archiwach, lub też narażać się na dodatkowe trudności.

  Zgodnie z ogólną zasadą – roszczenie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia, za który zasiłek przysługuje.

  Podstawa prawna:

  §art. 125 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.),

  §§ 21 i § 22 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z  11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. nr 237, poz. 1412).

  Renata Gawęcka
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Wypłata wyrównania dodatku stażowego za 3 lata – czy ZUS wypłaci również wyrównanie zasiłku macierzyńskiego?
  Pracownica jest zatrudniona w jednostce budżetowej od stycznia 2009 r. Od listopada 2010 do kwietnia 2011 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Zasiłek macierzyński wypłacał ZUS. W kwietniu 2012 r. pracownica dostarczyła dokumenty potwierdzający 8-letni staż pracy. Nabyła ona prawo do dodatku stażowego w wysokości 11%. Pracodawca wypłacił wyrównanie dodatku stażowego 3 lata wstecz. Czy wobec tego ZUS wypłaci wyrównanie zasiłku macierzyńskiego? Przepisy naszej jednostki określają, iż w czasie urlopu macierzyńskiego dodatek stażowy nie jest wypłacany przez pracodawcę, natomiast jest odrębnie wliczany do podstawy zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS. Więcej
 • Wypłata wyrównania dodatku stażowego za 3 lata – czy ZUS wypłaci również wyrównanie zasiłku macierzyńskiego?

  Pracownica jest zatrudniona w jednostce budżetowej od stycznia 2009 r. Od listopada 2010 do kwietnia 2011 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Zasiłek macierzyński wypłacał ZUS. W kwietniu 2012 r. pracownica dostarczyła dokumenty potwierdzający 8-letni staż pracy. Nabyła ona prawo do dodatku stażowego w wysokości 11%. Pracodawca wypłacił wyrównanie dodatku stażowego 3 lata wstecz. Czy wobec tego ZUS wypłaci wyrównanie zasiłku macierzyńskiego? Przepisy naszej jednostki określają, iż w czasie urlopu macierzyńskiego dodatek stażowy nie jest wypłacany przez pracodawcę, natomiast jest odrębnie wliczany do podstawy zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS.

  księgowa z Puław

  To, czy słusznie firma wypłaca wyrównanie dodatku stażowego za okres 3 lat, zależy od obowiązujących zapisów w regulaminie. Jeśli z zapisów regulaminu wynika ogólne stwierdzenie, że dodatek stażowy przysługuje pracownikowi, który legitymuje się np. 5 –letnim stażem pracy i wynosi on np. 5% wynagrodzenia zasadniczego, to należy wypłacić dodatek za okres 3 lat. Jeśli natomiast z zapisu regulaminu wynikałoby, że dodatek stażowy przysługuje pracownikowi po udokumentowaniu przez niego odpowiedniego stażu pracy, to w przypadku wskazanym w pytaniu nie należałoby wypłacać wyrównania za okres 3 lat. Wina leży bowiem po stronie pracownicy , a nie zakładu pracy, że dodatek wcześniej jej nie był wypłacany.

  Jeśli chodzi o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego, jest to kwestia bardzo złożona. Zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej – jeśli niewypłacenie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika składek albo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat. W przypadku opisanym w pytaniu brak wypłaty zasiłku macierzyńskiego we właściwej wysokości jest winą ubezpieczonej a nie ZUS. Nie dostarczyła ona bowiem do zakładu pracy świadectwa pracy z poprzedniego zatrudnienia, wobec czego obecna firma nie wypłacała dodatku stażowego. Oczywiście w takiej sytuacji zakład pracy może wystąpić z pytaniem do ZUS. Jest jednak mała szansa, by w takim przypadku ZUS dokonał wyrównania zasiłku macierzyńskiego, tym bardziej, że od czasu jego wypłaty minął już rok.

  Zgodnie z ogólną zasadą – roszczenie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia, za który zasiłek przysługuje.

  Podstawa prawna:

  §art. 67 ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

  Anna Madej
  specjalista w zakresie świadczeń krótkoterminowych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Dodatek za wychowawstwo przyznany nauczycielowi do określonego terminu - jak ustalić podstawę wymiaru świadczeń
  W październiku 2011 roku nauczyciel otrzymał nagrodę dyrektora i dodatek za wychowawstwo na okres do dnia 28 marca 2012 r. W marcu pracownik zachorował. Czy do podstawy wyliczenia wynagrodzenia chorobowego należało wliczyć 1/12 nagrody dyrektora i wspomniany dodatek? Więcej
 • Dodatek za wychowawstwo przyznany nauczycielowi do określonego terminu - jak ustalić podstawę wymiaru świadczeń

  W październiku 2011 roku nauczyciel otrzymał nagrodę dyrektora i dodatek za wychowawstwo na okres do dnia 28 marca 2012 r. W marcu pracownik zachorował. Czy do podstawy wyliczenia wynagrodzenia chorobowego należało wliczyć 1/12 nagrody dyrektora i wspomniany dodatek?

  księgowa z Puław

  Jeżeli nagroda dyrektora została wypłacona wszystkim nauczycielom w tej samej wysokości, to nagrody takiej nie należało wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jeśli natomiast nagroda taka została wypłacona w formie uznaniowej, tylko wybranym nauczycielom, nagrodę taką należało wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Natomiast dodatek za wychowawstwo, przyznany do określonego terminu (w tym przypadku do 28 marca 2012 r.), należało przyjąć do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego wypłacanego w marcu. Jeśli świadczenie chorobowe zostało wypłacane później – np. w kwietniu br. , wówczas podstawę wymiaru należało przeliczyć poprzez wyłączenie kwoty dodatku za wychowawstwo.

  W przedstawionej sytuacji należy zastosować zasadę wliczania do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego określonego składnika wynagrodzenia przysługującego do danego terminu. Zgodnie z przepisami składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. W przypadku choroby nauczyciela w marcu podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należało ustalić na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu od marca 2011 r. do lutego 2012 r.

  Podstawa prawna:

  art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512, ze zm.).

  Renata Gawęcka
  specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Zaokrąglenia przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków
  Ustalając podstawę zasiłku konieczne są zaokrąglenia wyliczonych kwot. Która kwota (stawka dzienna, czy kwota brutto zasiłku) powinna zostać zaokrąglona? Więcej
 • Zaokrąglenia przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków

  Ustalając podstawę zasiłku konieczne są zaokrąglenia wyliczonych kwot. Która kwota (stawka dzienna, czy kwota brutto zasiłku) powinna zostać zaokrąglona?

  specjalista ds. kadr i płac z Rzeszowa

  Zaokrąglenia dokonuje się na etapie wyliczenia średniej dniówki wynagrodzenia chorobowego do pełnego grosza, według zasad matematycznych.

  Zgodnie z ogólną zasadą, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli natomiast niezdolność powstała przed upływem 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące ubezpieczenia. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres 12 miesięcy lub pełnych miesięcy ubezpieczenia przez liczbę miesięcy, w których to wynagrodzenie zostało osiągnięte.

  Ponieważ zasiłek chorobowy wylicza się jako wielokrotność stawki dziennej, to stawkę tę musimy zaokrąglić do najniższego nominału jakim jest 1 grosz, według podstawowych zasad matematycznych. A więc powstałą w wyniku wyliczenia stawkę dzienną zasiłku należy zaokrąglić zgodnie z ogólną zasadą:

  • w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, lub
  • w dół, jeżeli końcówka jest niższa od 0,50 grosza.

  Przykład
  Pracownik otrzymuje przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku wynosi 1.592 zł. Jeżeli zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru stawka dzienna wynosi 42,45 zł (1.592 zł x 80% : 30 dni = 42,4533333, po zaokrągleniu 42,45 zł).

  Podstawa prawna:

  ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512, ze zm.).

  Krystyna Dąbrowska
  doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Podatkowego Praktyk w Lublinie

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

 • Czy opieka nad chorym członkiem rodziny daje prawo do wcześniejszej emerytury?
  Pracownicy urodzonej w 1962 r., w lipcu 2012 r. upływa 20 lat pracy. Opiekuje się chorą na chorobę Parkinsona matką. Chciałaby przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy będzie miała taką możliwość? Więcej
 • Czy opieka nad chorym członkiem rodziny daje prawo do wcześniejszej emerytury?

  Pracownicy urodzonej w 1962 r., w lipcu 2012 r. upływa 20 lat pracy. Opiekuje się chorą na chorobę Parkinsona matką. Chciałaby przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy będzie miała taka możliwość?

  księgowa z Łańska

  Przepisy emerytalne nie przewidują możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w związku ze sprawowaniem opieki nad chorym członkiem rodziny.

  Wobec tego należałoby rozważyć, czy pracownica będzie miała prawo do wcześniejszej emerytury z innego tytułu.

  Otóż zgodnie z przepisami ustawy emerytalnej, ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

  Ustawodawca przywidział możliwość przejścia na emeryturę, pomimo nieosiągnięcia wymaganego wieku, dla osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r.

  W drodze takiego wyjątku ubezpieczeni którzy nie osiągnęli wymaganego wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni), mogą przejść na emeryturę:

  • kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
  • mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

  Dodatkowymi wymogami, których nie stosuje się, jeżeli ubezpieczony przez cały wymagany okres, o którym mowa powyżej, podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy, są:

  • ubezpieczeni ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami, przy czym, jak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (III AUa 1479/06), ubezpieczenie z tytułu pozostawania w stosunku pracy było ostatnim ubezpieczeniem, oraz
  • w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.

  Należy jednakże zastrzec, iż zgodnie z prezentowanym stanowiskiem, potwierdzonym orzecznictwem sądowym, renta, o której mowa powyżej, musi wynikać z pracowniczego ubezpieczenia społecznego (wyrok Sądu Najwyższego z 2 lipca 2008 r., sygn.akt II UK 326/07; wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 19 maja 2009 r.,sygn. akt II AUa 154/09).

  Prawo do emerytury z zastosowaniem obniżonego wieku, przysługuje także ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

  1. nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa,

  2. warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r., za wyjątkiem emerytury w związku z zatrudnieniem w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (prawo do tej emerytury przysługuje bez względu na to kiedy ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny, o ile posiada wymagany staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze).

  Pracownica będzie zatem mogła przejść na emeryturę dopiero z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, tj. 60 lat. Na dzień 31 grudnia 2008 r. nie spełniała ona wszystkich warunków niezbędnych do nabycia prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym (w 2008 r. miała 46 lat). Jedynie w przypadku ubiegania się o emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie jest wymagane spełnienie wymogu wiekowego we wskazanej dacie. Z pytania nie wynika jednak, aby pracownica była zatrudniona w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

  Podstawa prawna:

  §art. 24, art. 29, art. 46 ust. 1, art. 184 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2009, nr 153, poz. 1227, ze zm.).

  Renata Zawiślak
  radca prawny, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

  Pełną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w swoim pierwszym bezpłatnym numerze „Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych”.

  Zamów go już teraz i odbierz prezent!

  Zwiń

Każdy numer "Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych" ma stałe działy, by było jeszcze łatwiej znaleźć to, co Cię interesuje.

Jeśli chcesz zapoznać się z nowościami, w dziale "Najnowsze zmiany w skrócie" znajdziesz przegląd najważniejszych zmian w ubezpieczeniach z ostatniego miesiąca, podzielony - dla Twojej wygodny - tematycznie na "świadczenia" i "składki". Zawsze będziesz mieć najbardziej aktualne informacje. O ciekawych przypadkach i skomplikowanych sytuacjach dotyczących najbardziej popularnych tematów przeczytasz w dziale "Pytania Czytelników - praktyczne porady". Do działu "Temat numeru" zajrzyj, jeżeli szukasz obszerniej opisanych zagadnień na czasie.

Specjalne przywileje dla Czytelników

"Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych" są wyjątkową publikacją jeszcze z 3 innych powodów. Jeśli jesteś stałym Czytelnikiem newslettera, przysługują Ci specjalne przywileje:

 1. Do każdego numeru otrzymasz bezpłatnie dodatek specjalny. Znajdziesz w nim najtrudniejsze i kontrowersyjne zagadnienia związane z rozliczeniami ubezpieczeń społecznych.
 2. Co tydzień dostaniesz wprost do swojej skrzynki e-mailowej informacje o korzystnych rozwiązaniach prawnych. Ten bezpłatny serwis e-mailowy zamówisz na stronie www.zeszytyus.pl.
 3. Możesz liczyć na pomoc eksperta w indywidualnej sprawie. Pytanie prześlesz do redakcji przez stronę internetową. Odpowiedzi umieszczamy na łamach newslettera.

Gdy zatem:

 • denerwują Cię częste i niespodziewane zmiany w prawie,
 • masz już dość tego, że interpretacje przepisów są niejasne i brak jednoznacznych wykładni oraz oficjalnych dyrektyw ministerstwa i ZUS,
 • martwi Cię, że z tego powodu popełnisz błąd w rozliczeniach,
 • męczy Cię konieczność pamiętania, jak zmieniają się poszczególne elementy znowelizowanej ustawy i ile trwają okresy przejściowe,
 • nie masz czasu i cierpliwości, by śledzić wszystkie zmiany, a jednocześnie bez tego nie możesz dobrze wykonywać swojej pracy,

...sięgnij po "Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych"

Gwarantuję Ci, że poświęcając miesięcznie 20 minut na przeczytanie jednego numeru, będziesz na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi zmianami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, niezbędnymi do prawidłowego prowadzenia rozliczeń z ZUS.

Co zyskasz?

 • Jednoznaczne interpretacje obowiązujących przepisów, opracowane przez pracowników ZUS.
 • Cenny czas, gdyż informacje i porady podane są w pigułce.
 • Wewnętrzny spokój, że porad udzielają Ci eksperci i możesz im w 100% zaufać.

Aby otrzymać swój bezpłatny egzemplarz, kliknij poniżej:

Prezent dla Ciebie!

W podziękowaniu za zainteresowanie się newsletterem dostaniesz w prezencie informator "Różne formy zatrudnienia – konsekwencje składkowe".

Mam nadzieję, że ten bezpłatny numer, a może i następne numery "Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych", jeśli je zamówisz, przydadzą Ci się i z ich pomocą rozwiążesz wszystkie swoje problemy dotyczące rozliczeń z ZUS.

Tak, chcę otrzymać pierwszy bezpłatny numer
„Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych” oraz prezent

ZAMÓW I ODBIERZ PREZENT

Dlaczego inni Klienci nas czytają?

- W publikacji można znaleźć wiele praktycznych informacji opatrzonych jasnym i zrozumiałym komentarzem, które można wykorzystać ...

specjalista ds. ZUS z Płocka

OPINIE KLIENTÓW

PRZYWILEJE KLIENTA

© Copyright by Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9a, 03-918 Warszawa
NIP: 526-19-92-256, KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł
Centrum Obsługi Klienta: tel.: (022) 518 29 29 fax: (022) 617 60 10, e-mail: cok@wip.pl

Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.